Zaradi davka niso dražje vse banke
Slovenske banke so se različno odzvale na letošnji dvig davka na finančne storitve. V tistih, ki so svoje storitve podražile, sicer pravijo, da davek ni edini vzrok za dvig cen.
S 1. januarjem se je zvišal davek na finančne storitve s 6,5 na 8,5 odstotka, kar je nekatere banke že spodbudilo k podražitvi plačilnih storitev.
Kranj – S 1. januarjem se je zvišal davek na finančne storitve s 6,5 na 8,5 odstotka, kar je nekatere banke že spodbudilo k podražitvi plačilnih storitev. To opažajo tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer so podražitev zaznali v petih bankah, večinoma gre za najpogosteje uporabljane storitve, kot so plačevanje položnic, direktne obremenitve, dvig gotovine na bankomatu druge banke in mesečno vodenje osebnega računa. Tudi sami smo preverili, katere banke so se zaradi dviga davka odločile za podražitev svojih storitev. Dolžni pa smo pojasniti, da smo vprašanje naslovili na vse banke v Sloveniji, a iz nekaterih odgovora nismo prejeli.
V Poštni banki Slovenije so priznali, da so s 1. januarjem uvedli nekatere podražitve, o čemer so komitente predhodno obvestili. »Povišanje znaša v povprečju približno dva odstotka. V banki ob vsakokratnih spremembah pogojev poslovanja redno izvajamo preračune cen posameznih storitev na podlagi prihodkov in odhodkov. Ne samo v primeru dviga omenjenega davka na 8,5 odstotka, ki pa ne vpliva le na prihodke banke, ki so obdavčeni po dveodstotni višji stopnji, temveč tudi poviša stroške njenega poslovanja,« so še razložili.
V Hypo Alpe-Adria-Bank so zadnje spremembe cen uvedli 9. januarja, kar je posledica številnih dejavnikov, ne samo zaradi dviga davka, so pojasnili: »Gre za različne dvige pri različnih storitvah. Stroškov mesečnega vodenja paketov bančnih storitev, ki vključujejo račun, kartice ..., nismo spreminjali.«
Več dejavnikov je vplivalo tudi dvig cen finančnih storitev v Abanki, so razložili. Po 1. januarju so tako dražja zavarovanja kreditov pri zavarovalnicah, »nekoliko so se zvišala tudi nadomestila banke za odobritev posameznih vrst kreditov«. 10. marca bodo spremenili še cene nekaterih bančnih storitev za fizične osebe, kot so uporabnina spletne in mobilne banke ter nakazila prek njih, odprtje drugega osebnega računa in računa nerezidenta, izpisek o stanju in prometu na osebnem računu, unovčenje menice, sprejem in izvršitev sodnih sklepov ali izvršb, izvršitev sklepa o dedovanju ter izdaja potrdil in izpisov. Že s 1. februarjam pa bodo podobne podražitve uvedli tudi za pravne osebe.
V Unicredit Banki Slovenija so podražili letno članarino za zlato MasterCard in zlato Visa kartico (za pet evrov), za deset odstotkov oziroma pet centov je dražji četrti in vsak naslednji dvig na bankomatih drugih bank, medtem ko so prvi trije dvigi brezplačni. So pa po drugi strani malenkostno pocenili vodenje računa, pristopnina k storitvam elektronskega in mobilnega bančništva pa je za vse pakete celo postala brezplačna.
V banki SKB bodo februarja spremenili cene nekaterih bančnih storitev za pravne osebe, marca pa tudi za fizične osebe. »Vzroki so različni, vključujoč tudi vpliv spremenjenega davka na finančne storitve. Cene za osnovne, dnevne bančne storitve, kot so plačilne transakcije, dvig na bankomatih ter vodenje računov bomo spremenili zgolj malenkostno. Nismo pa spremenili višine stroškov vodenja računov za upokojence, prav tako ostaja tudi vodenje računa za mlade v prihodnje brezplačno,« so sporočili.
V Hranilnici Lon so povedali, da so bančne storitve podražili za nekaj centov. » Vendar smo kljub podražitvam še vedno v samem vrhu najugodnejših bank v Sloveniji, tako pri osebnih kot poslovnih bančnih storitvah,« dodajajo. V Banki Koper pa so napovedali, da bodo cenik svojih storitev za pravne osebe prilagodili februarja in za fizične osebe aprila. »Cene storitev se bodo spremenile v skladu z zvišano stopnjo davka,« so razložili.
V Gorenjski banki in Raiffeisen banki pravijo, da cen svojih storitev doslej niso podražili, v Sparkasse banki pa so podražili le nadomestilo vodenja enega od paketov, cene nekaterih storitev pa so celo pocenili.