Obranili denar za grajski park
Proračun Občine Preddvor za leto 2015 bo znašal 7,3 milijona evrov.
Preddvor – Občinski svetniki so proračun sprejeli ta teden, še preden je sploh znano, kolikšno povprečnino bo občinam odmerjala država, kajti pogajanja med državo in združenji občin o tem še vedno potekajo. Sprejeti preddvorski proračun je zasnovan tako, da upošteva 525 evrov povprečnine na prebivalca. Če se bodo pogajalci pogodili za manj, bo treba klestiti na tistih področjih, ki jih občina ni dolžna obvezno financirati, je svetnikom odgovoril župan Miran Zadnikar. To so področja športa, kulture, turizma ..., kjer ima občina zgolj pospeševalno vlogo. »Upam, da do tega vendarle ne bo prišlo,« je še dejal župan. Če bo država uresničila napoved o ukinitvi sofinanciranja investicij, pa bodo za slednje dobili 160 tisoč evrov manj, so še slišali svetniki. Na toliko namreč računajo pri svojem letošnjem osrednjem, iz evropskih virov sofinanciranem projektu gradnje infrastrukture v občini.
Svetnik Primož Bergant je ob razpravi ponovil svoje razmišljanje iz prve obravnave proračunskih dokumentov, da so zapostavljeni kraji izven Preddvora, med njimi tudi vas Kokra, kjer bi potrebovali denar za ureditev več kritičnih odsekov cest. Tako v prihodnje pričakuje sistemsko rešitev, ki bi tudi »satelitom«, ne le središču, omogočila razvoj. Ob tem je omenil načrtovano obnovo grajskega parka sredi Preddvora, za katerega je letos predvidenih 50 tisoč evrov, kar se mu zdi precejšen nadstandard ob tem, da po vaseh ostaja še veliko razdejanih cest. Grajskemu parku v bran je stopila svetnica Mirjam Pavlič, češ da ga načrtujejo že nekaj let, da so za celostno rešitev predvideni tudi evropski viri, da je sanacija parka potrebna zaradi ogroženosti bližnjih sosedov, da imajo projekt in pridobljeno gradbeno dovoljenje. Obnova bo potekala po etapah in 50 tisočakov še zdaleč ni znesek, ki ga bo terjala celostna ureditev. Da o gradu in okolici že zelo dolgo govorijo in da morajo letos vsaj začeti s prvimi deli, sicer bo stanje še več let ostalo nespremenjeno, je prepričana tudi Darja Delavec. Bergant kot visok proračunski strošek navaja tudi odvetniške storitve, a z občinske uprave odgovarjajo, da morajo kot majhna občina, ki nima zaposlenih svojih strokovnjakov, te storitve pač iskati drugje. Janez Brolih dodaja, da se mu izredno visoki zdijo tudi stroški študij in nadzora in vprašuje, ali le bi bilo mogoče tu kaj prihraniti. Na županov odgovor, da so omenjeni izbrani na javnih razpisih in da tu vedno vzamejo najcenejšega, Miran Perko meni, da se da cene verjetno zniževati tudi s pogajanji.
Problem Kokre in drugih krajev zunaj občinskega središča so svetniki s kompromisom vendarle rešili tako, da ostaja denar za grajski park nedotaknjen. Župan Zadnikar je namreč odboru za infrastrukturo predlagal, naj za ta namen razporedi denar, namenjen investicijskemu vzdrževanju. Gre za okoli 55 tisočakov, razdelili pa naj bi ga v vasi, kjer trenutno ne poteka nobena investicija. Na Belah in Bregu, ki so vključene v evropski projekt gradnje infrastrukture, tako ne bi dobili ničesar, dobile pa bi vasi Kokra, Potoče, Mače in Možjanca, čemur je pritrdil tudi predsednik matičnega odbora Ciril Zorman.