Meje niso ovira
Kulturno društvo Brdo iz Kranja je uspešno izpeljalo prvi mednarodni folklorni festival veteranov, na šoli v Cerkljah pa so s koncertom Ljubezen živi obujali spomine na nedavno gostovanje na Češkem.
Za Kulturno društvo Brdo (KD) iz Kranja je bilo lansko leto jubilejno, saj so praznovali 20-letnico, v letošnjem letu pa načrtujejo več novosti. Med njimi je mednarodni folklorni festival veteranov Kolo se vije, ki so ga pripravili v soboto v Prešernovem gledališču v Kranju. Na odru se je zvrstilo več kot 230 nastopajočih iz šestih domačih in treh tujih kulturnih društev, obiskovalcem pa so v dve uri trajajočem programu postregli s srbskim, makedonskim, slovenskim in hrvaškim izročilom. »Lahko bi rekli kar bivša Jugoslavija v malem. Večer je bil res pester, prepletli pa smo ga z različnimi plesi, koli, igrami in pesmimi. Osnovni namen festivala je ohranjanje kulturne dediščine,« je poudaril Mitar Vujinović, predsednik KD Brdo, ki ima okoli 400 članov. Najaktivnejša sekcija društva je folklorna, šteje pa 130 članov, od cicibanov do veteranov. Slednjih je okoli trideset, delujejo pa šest let. Prav veterani KD Brdo z umetniškim vodjem Dejanom Bodirožo so poskrbeli tudi za vrhunec sobotnega festivala, in sicer s spletom iger iz Krajišta. Na festivalu sta sicer sodelovali še dve društvi iz Kranja: makedonsko kulturno društvo Sveti Ciril in Metod ter srbsko kulturno prosvetno društvo Sveti Sava.
V Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah pa so se v četrtek zvečer razlegale božične pesmi in pesmi o ljubezni. Mladinski pevski zbor z zborovodkinjo Irmo Močnik je namreč pripravil koncert z naslovom Ljubezen živi ali Češka po Češki, na katerem so predstavili tudi decembrsko štiridnevno gostovanje v češkem mestu Nachod. Tja so se odpravili drugič, stike s češkimi vrstniki pa so začeli vzpostavljati na pobudo Mita Trefalta, ki ima v Nachodu dolgoletne prijatelje. Tokrat je na Češko potovalo 42 učenk in učencev, ki prepevajo v mladinskem zboru, zborovodkinja, ravnateljica in njena pomočnica, pridružil pa se jim je tudi Mito Trefalt. Slednji je kot Košnikov ata dodobra nasmejal češko občinstvo, mladi pevci iz Cerkelj pa so s tamkajšnjo vokalno-instrumentalno skupino uspešno izvedli dva skupna koncerta z naslovom Glasba brez meja, ki pa sta bila bistveno bolj obiskana kot četrtkov koncert v Cerkljah. »Če bi bili v Nachodu deležni tako majhnega števila občudovalcev, bi se domov vrnili razočarani,« je dejal Trefalt ter dodal, da češko občinsko zna ceniti dobro petje in da je mlade pevce iz Cerkelj nagradilo ne z vljudnostnim, pač pa s frenetičnim aplavzom.