Velika naložba je še pod vprašajem
V Knauf Insulationu načrtujejo več kot 25-milijonsko investicijo v posodobitev proizvodnje, a le v primeru, če bodo pravočasno uspeli pridobiti potrebna dovoljenja. V nasprotnem primeru bodo lastniki investicijo izpeljali v Nemčiji.
Škofja Loka – V škofjeloški družbi Knauf Insulation, ki je največji proizvajalec izolacijskih materialov pri nas, se letos nameravajo lotiti popolne prenove ene izmed treh linij za proizvodnjo kamene volne. Gre za največjo dosedanjo investicijo v posodobitev proizvodnje, vredno več kot 25 milijonov evrov. »Na Trati načrtujemo tehnološko najboljšo linijo za proizvodnjo kamene volne v Evropi,« pove direktor Tomaž Lanišek in doda, da bodo vplivi na okolje bistveno manjši, saj bodo sedanji energent koks zamenjali s plinom. Ta potuje po cevovodu, zaradi česar bo manj prevozov s kamioni, veliko manj ima ogljičnega odtisa, manj bo emisij trdnih delcev, v prihodnosti pa tudi neprijetnih vonjav, ki se širijo predvsem ob neugodnem vremenu …, našteva. »A o vsem tem še vedno govorimo v pogojniku, saj še nismo uspeli pridobiti vseh potrebnih dovoljenj s strani upravne enote, občine in občinskega sveta. Lastnikom v Nemčiji, ki so nam odobrili tako veliko investicijo v posodobitev proizvodnje, je težko razložiti, zakaj je pridobivanje dovoljenj v Sloveniji tako dolgotrajno. Tristometrska nova linija je pripravljena, a če dovoljenj v enem mesecu ne bo, bodo lastniki investicijo izpeljali v nemški tovarni,« je zaskrbljen Lanišek, ki pa vendarle upa na uspešen razplet.
Knauf Insulation je sicer po novem letu del predelave kamene volne preselil v Ajdovščino, kjer so bili v preteklosti že prisotni z že ukinjenim hčerinskim podjetjem Knauf Technology. »Potrebovali smo prostor za novo linijo, a je na Trati širitev nemogoča. Na eni strani je vas, na drugi železnica, bližnja zemljišča pa so ali nezazidljiva ali pa pregrešno draga. S selitvijo dela proizvodnje v Ajdovščino se je sprostila proizvodna hala, v kateri bomo izdelovali vakuumske panele oz. izolacijo, ki je vakumirana v folijo. Gre za tehnološko zanimiv izdelek, ki ga v Evropi še ni. Osnova so mineralna vlakna, pri čemer je en centimeter izolacije enak desetim centimetrom klasične izolacije, uporablja pa se za hladilnike, hladilne tovornjake ... Tovrstno proizvodnjo v Evropi postavljamo kot prvi, gre pa za pilotno linijo in če se izkaže za dobro, bomo na Trati postavili še kakšno,« načrtuje direktor.
Več milijonov za razvoj
Veliko si obetajo tudi od izdelkov iz nove linije Urbanscape, ki vključuje sistem zelenih streh ter rešitve na področju urejanja krajine in vrtičkarstva, zanje pa so decembra prejeli nagrado za okoljski izdelek leta. »Gre za na poseben način obdelana mineralna vlakna, ki imajo izredno sposobnost zadrževanja vode. Z njihovo pomočjo bi skoraj lahko ozelenjeval puščave. Prvi odzivi trga kažejo na velike tržne potenciale,« ugotavlja Lanišek in poudarja, da so v razvoj novih izdelkov v zadnjih letih vložili več milijonov evrov, saj ima Knauf Insulation celotni razvoj za izdelke iz kamene volne prav v Škofji Loki. »Z nenehnim razvojem novih izdelkov obenem ohranjamo delovna mesta – ta čas jih je okoli 430 – kljub posodobitvam proizvodnje in avtomatizaciji delovnih procesov.«
Škofjeloški Knauf Insulation sicer letno ustvari več kot sto milijonov evrov prometa. Končnih rezultatov poslovanja za lansko leto še nimajo, so pa po besedah Laniška poslovali stabilno in zabeležili majhno rast. »Kapacitete imamo zapolnjene 99-odstotno, za širitev na bližnja zemljišča pa lastnikov ne bomo prepričali, saj je kvadratni meter komunalno opremljenega industrijskega zemljišča pri nas vsaj desetkrat dražji kot v Nemčiji, zato izdelke z manj dodane vrednosti selimo v sestrske tovarne v Evropi, tukaj pa ohranjamo proizvodnjo izdelkov z več dodane vrednosti. Na ta način lahko upravičujemo naš obstoj v Škofji Loki.«
Knauf Insulation je sicer v osnovni vezan na gradbeništvo (ta jim zagotavlja okoli 15 odstotkov prodaje), ki pa je že več let v hudi krizi. Prav zato je, tako Lanišek, ključno, da je dobršen del programa, proizvedenega v Škofji Loki, namenjenega industrijskim kupcem, ki pa so samo delno vezani na gradbeno industrijo. Boji se, da bo letos spet prišlo do zastoja v gradbeništvu, saj vlada zamuja s pripravo programa za črpanje kohezijskih sredstev iz nove finančne perspektive, predvsem za sanacijo javnih objektov. Precej težav se še vedno pojavlja tudi pri energetskih sanacijah večstanovanjskih stavb, kjer je za pridobitev kredita potrebno pridobiti soglasja vseh lastnikov. »Zato je pomembno, da se oziramo tudi za drugimi projekti, ki lahko omogočajo rast, kot je tudi že omenjeni Urbanscape,« je še dodal Lanišek.