Ko Venera sreča Merkur ...
V teh dneh je nizko na zahodnem nebu mogoče videti Venero in Merkur, ki sta si zelo blizu. Njuno »srečanje« so opazovali v ponedeljek zvečer na Breznici. Za povrh pa je bilo mogoče videti tudi komet Lovejoy, ki naj bi bil eden lepših kometov zadnjega obdobja na našem nebu.
Breznica – V mrzlem in jasnem ponedeljkovem večeru so astronomi Astronomskega društva Nova z Jesenic pripravili opazovanje neba z obljubo, da bo mogoče videti »srečanje« Venere in Merkurja nizko na zahodnem nebu, malce nad njima naj bi bil viden še Mars, obljubili pa so tudi pogled na komet Lovejoy. Nekaj deset radovednežev je tako skozi daljnoglede in teleskope v pričakovanju zrlo v večerno nebo nad Breznico ... Najprej je na zahodu zažarela Venera, že kmalu pa se je v njeni bližini »prižgal« še Merkur. Kot je povedal član društva Nova Brane Kržišnik, je v teh dneh redka priložnost videti oba planeta tako blizu skupaj, da sta vidna v istem zornem polju v okularju teleskopa. Prav Merkur, ki je najmanjši planet, se redko vidi, saj zelo hitro potuje okoli Sonca. Kmalu se je nad Venero in Merkurjem pojavil še rdeči planet Mars z značilnim oranžnim žarenjem. Ko se je še nekoliko stemnilo, pa je bilo mogoče ugledati komet Lovejoy, ki je te dni zelo blizu Zemlje; oddaljen je »le« kakih 70 milijonov kilometrov. Viden je s prostim očesom kot nekakšna razmazana pika; menda ima sedem milijonov kilometrov dolg rep, ki pa je šibek, vidno je le jedro kometa, ki naj bi bil eden lepših zadnjega obdobja na našem nebu. Zemlji se je Lovejoy najbolj približal 7. januarja, zdaj pa že potuje proti Soncu, najbližje mu bo 30. januarja. Po tem »pozdravu« se bo znova napotil stran od našega sončnega sistema, ponovno pa se bo vrnil šele čez osem tisoč let ... Komet je mogoče videti z daljnogledom ali celo s prostim očesom, navodila o tem, na kateri strani neba ga je mogoče ugledati, pa menda lahko najdemo na spletu. Jeseniški astronomi namreč zatrjujejo, da za začetniško opazovanje neba ne potrebuješ drugega kot daljnogled in mobilni telefon ali tablico, na katerega naložiš digitalno zvezdno karto. Telefon ali tablico nato usmeriš v nebo in aplikacija ti prikaže položaj vseh posameznih zvezd ali ozvezdij. »Spoznaš nekaj ozvezdij in užitek se začne!« je povedal Goran Ilić iz društva Nova. In kaj na nebu je tisto, kar najbolj prevzame izkušene astronome? »Tu pa zmagajo kakšne planetarne meglice,« je dejal Ilić, sicer profesor fizike na jeseniški osnovni šoli in že dolga leta ljubiteljski astronom. No, za žensko dušo pa je menda nekaj najlepšega »zvezdna porodnišnica« (prevod: kaotična meglica, kjer se rojevajo nove zvezde), je dodala članica društva Romana Purkart. Začetnike pa menda najbolj prevzame pogled na luno in njene »gore« in »doline« ali pa na Jupiter z znamenitimi obroči ...
Opazovanje na Breznici je organiziral Center medgeneracijskega učenja zgornje Gorenjske pri Ljudski univerzi Jesenice v sodelovanju z Astronomskim društvom Nova Jesenice.