Zdravnik zanikal evtanazijo
Medtem ko se vlada na vse kriplje trudi privarčevati čim več sredstev, ji novi predsednik SD Dejan Židan predlaga razmislek o začeti privatizaciji. Osumljeni zdravnik zanikal evtanazijo.
Varčevanje na račun učencev
V sredo so se ministrice in ministri sestali na delovnem posvetu vlade o prioritetah na posameznih področjih v letošnjem letu in sklenili, da do prihodnje srede vsak pripravi predlog najbolj pomembnih prednostnih nalog, kar bo osnova za oblikovanje skupnega prednostnega seznama vlade. Pri tem je vlada določila kriterije, po katerih morajo ministri do prihodnjega posveta oblikovati svoje prioritete za letos in prihodnja leta. Prihodnji teden bo torej tudi že bolj jasno, kako se bodo po ministrstvih lotili varčevanja, saj bo vlada prihodnji četrtek tudi že obravnavala osnutek rebalansa proračuna za 2015. Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar je o nepriljubljenem varčevanju v njenem resorju, ki je doživelo že mnoge ostre kritike, spregovorila že v torek. Kot je dejala, so 1. januarja že začeli izvajati ukrepe, s katerimi nameravajo privarčevati deset milijonov evrov, kar pa ne bo dovolj, saj bodo morali na zahtevo finančnega ministrstva poiskati dodatne prihranke v višini nekaj deset milijonov. Že omenjenih deset milijonov evrov bodo po besedah ministrice med drugim privarčevali z znižanjem stroškov splošne in poklicne mature, zaključnega izpita, nacionalnega preverjanja znanja ter poklicnega in maturitetnega tečaja. Srednjim šolam znižujejo sredstva, ki jim jih namenjajo na posameznega dijaka, omejujejo tudi število vpisnih mest, ki jih financira ministrstvo na zasebnih glasbenih šolah. Znižujejo še plačilo za izvajanje interesnih dejavnosti v osnovnih šolah, subvencioniranje šole v naravi bo namenjeno le še za učence s težjim socialnim statusom, učiteljem pa ukinjajo tudi plačilo učne pomoči učencem s t. i. odločbami.
Proti razprodaji državnih podjetij
Dejan Židan, ki je vladni stranki SD predsedoval že vse od odstopa Igorja Lukšiča maja lani, je v soboto na kongresu SD v Celju tudi uradno postal predsednik stranke. Že na kongresu so mnogi člani stranke pozvali k ustavitvi privatizacije, tudi Židan pa je po izvolitvi dejal, da v SD ne pristajajo več na razpravo o razprodaji državnega premoženja, pristajajo pa na razpravo o strategiji upravljanja premoženja. Svoje besede je kmalu udejanjil z napovedjo, da bo koalicijskim partnerjem predlagal ponoven razmislek in nove razgovore z evropskimi partnerji o privatizaciji 15 podjetij s prvega seznama vlade. A premier Miro Cerar je ta teden ponovil, da moramo pri privatizaciji teh podjetij spoštovati zavezo Evropski uniji. Prvak koalicijske DeSUS Karl Erjavec pravi, da je Židanov predlog neresen, če bi ga upoštevali, pa bi Slovenija postala neverodostojna v očeh evropskih partnerjev. Po njegovem mnenju je ta predlog treba gledati predvsem v luči notranjepolitične potrebe SD. Kakorkoli že, predstavniki skupine društev in gibanj Državljani proti razprodaji pod vodstvom ekonomista Jožeta Mencingerja so v sredo predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu in vladi predali peticijo proti začrtani privatizaciji. Kot so poudarili, bodo v primeru nadaljnje prodaje državnih podjetij razmislili tudi o možnosti protesta in referenduma. Njihovo peticijo je sicer podpisalo 11 tisoč ljudi. Po Mencingerjevih besedah niso proti privatizaciji, ampak proti razprodaji državnih podjetij. »Državna podjetja se prodajajo drugim državnim podjetjem, kar nima nič opraviti s privatizacijo,« je dejal.
Osumljeni zdravnik zavrača očitke
Domnevni primer evtanazije na intenzivnem oddelku nevrološke klinike konec lanskega leta, zaradi katerega so v Kliničnem centru v Ljubljani opravili tudi notranji strokovni nadzor, objavo njegovih rezultatov pa so napovedali za včeraj, je v zdravniških krogih in splošni javnosti sprožil burno razpravo o (ne)dopustnosti evtanazije. V sredo je za Odmeve na TV Slovenija in včerajšnjo izdajo časnika Delo spregovoril tudi osumljeni zdravnik Ivan Radan in dejal, da je dogodek z injiciranjem kalija 83-letnemu umirajočemu bolniku zgolj uprizoril. S tem je želel opozoriti na zelo slabe odnose in nekomunikacijo znotraj zdravstvenega tima na intenzivni terapiji. Očitke, da je bolniku injiciral smrtno mešanico kalija in morfija, je zavrnil s trditvijo, da je infuzijo kalija sicer iz provokacije res nastavil, vendar pa je skrivoma poskrbel, da je kalij tekel mimo žile v dve podlogi, česar prisotna medicinska sestra ni videla.