Grobnica kronanih glav (1)
Grobnica Habsburžanov na Dunaju, imenovana Kaisergruft, je zadnji dom dvanajstih cesarjev in devetnajstih kraljic oziroma cesaric iz te najbolj znane evropske vladarske dinastije.
Če si boste kdaj ogledovali Dunaj, vam svetujem, da v središču mesta zavijete na Novi trg (Neue Markt) h kapucinski cerkvi in samostanu, pod katerima je leta 1618 cesarica Ana ukazala zgraditi grobnico za umrle v kraljevski oziroma cesarski družini Habsburžanov. Do takrat so kronane glave iz te najbolj znane evropske vladarske dinastije pokopali v različnih pokrajinah, ki so bile pod oblastjo Habsburžanov. Največ v Švici, od koder ta rodbina izhaja, na Bavarskem in v Avstriji. V večini primerov so spoštovali družinsko pravilo, da mora biti srce pokojnika pokopano drugje, ločeno od telesa, vendar na ozemlju, na katerem so vladali Habsburžani. Pokojnike po obdukciji in balzamiranju položijo v običajne lesene krste, na to pa še v trajne kositrne, ki jih pred pogrebom še enkrat odprejo in preverijo identiteto pokojnika, potem pa ostanejo za vselej zaprte. Vsak sarkofag ima dva ključa. Enega imajo strogo varovanega kapucini, drugi pa je v kapeli cesarske palače Hofburg.
Dunajski bratje kapucini vzorno skrbijo za grobnico in postorijo vse, da so pokojniki pokopani po pravilih, običajno v ožjem družinskem krogu. Ob vstopu v kletno kripto sta na častnem mestu sarkofaga cesarice Ane Tirolske, ki je bila tu leta 1618 pokopana kot prva, in njenega moža, kralja Matije, ki je umrl leto za njo. (Se nadaljuje)