Odslej obvezno označevanje traktorjev
Letos so v uporabo stopile nekatere določbe pravilnika o delih in opremi vozil iz leta 2013, ki opredeljujejo predvsem obvezno označevanje kmetijskih in gozdarskih vozil v cestnem prometu ter obvezno opremo traktorjev, traktorskih priklopnikov in vlečenih traktorskih priključkov.
Kranj – V skladu s pravilnikom o delih in opremi vozil od 1. januarja letos v obvezno opremo traktorjev, traktorskih priklopnikov in vlečenih traktorskih priključkov spada tudi podložna zagozda, predpisane pa so tudi označevalne table za počasna vozila. Neustrezna oprema se kaznuje z globo 100 evrov, opozarjajo na Policijski upravi Kranj.
Pravilnik o delih in opremi vozil v 25. členu pravi, da morajo imeti vsa vozila (razen enoslednih vozil), katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 40 km/h, kot tudi njihova priklopna vozila, na zadnji strani homologirano tablo za označevanje počasnih vozil. Pri skupini vozil zahteva velja samo za zadnje vozilo v skupini. To določilo torej velja tudi za kmetijske traktorje, ki ne dosegajo hitrosti 40 km/h. Nameščena tabla za počasna vozila je odslej eden od pogojev za uspešno opravljen tehnični pregled pri podaljšanju registracije traktorjev, opozarja Uroš Grabec, vodja kranjske enote AMZS.
Prihodnje leto v veljavo stopijo še nekatera druga določila omenjenega pravilnika, na katere bodo morali biti kmetje prav tako pozorni. Z njimi bo postala obvezna namestitev dodatnih stranskih ogledal na daljših, spredaj nameščenih traktorskih priključkih, razen če konstrukcija traktorskega priključka tega ne omogoča (npr. traktorski priključek za prenos bal). Izpostavljeni deli traktorja in traktorskih priključkov ter delovnih strojev, ki so lahko nevarni za druge udeležence v prometu in so nameščeni na višini največ do dva metra nad cestiščem (npr. rezila, konice, robovi), bodo morali imeti med vožnjo po cesti nameščene in primerno označene varovalne naprave. Z opozorilnimi tablami ali nalepkami bodo morali biti označeni tudi kmetijski in gozdarski traktorji ter njihovi priklopniki ali traktorski priključki in delovni stroji s širino več kot 2,55 metra. Obvezna bo uporaba dodatnih pozicijskih svetilk in odsevnikov na traktorjih oziroma traktorskih priključkih, ki imajo med svojim zunanjim robom in zunanjim robom pozicijskih svetilk več kot 400 milimetrov razmika. Z označevalnimi tablami oziroma nalepkami bodo lahko označeni tudi zunanji robovi traktorskih priključkov, ki niso širši od 2,55 m, vendar imajo do višine 2 metrov nameščene sestavne dele, ki so lahko nevarni za druge udeležence v prometu in niso dobro vidni (npr. rezila, konice, žbice, robovi). Vlečen traktorski priključek, katerega največja dovoljena masa presega maso traktorja, bo moral biti opremljen z zavorami, za priklopna vozila z največjo določeno maso nad 3,5 tone pa bo potreben zavorni sistem. Za priklopna vozila do največje dovoljene mase 3,5 tone bo z največjo konstrukcijsko določeno hitrostjo do 25 km/h dovoljena tudi samo ročna zavora priklopnega vozila, ki se upravlja s traktorja.