V novo leto z nekaterimi novostmi
Višja obdavčitev zavarovalnih poslov in finančnih storitev, sistem vrednotnic za osebno dopolnilno delo, oglaševanje stavb za prodajo s podatki o energetski učinkovitosti, izključno e-računi za proračunske uporabnike ...
Kranj – Novi zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno prinaša z novim letom tudi novosti na področju osebnega dopolnilnega dela. Zakon uvaja sistem vrednotnic, razširja pa tudi nabor del, ki jih je mogoče opravljati v okviru osebnega dopolnilnega dela. Vsak, ki želi opravljati tovrstno delo, mora delo priglasiti na agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) in na upravni enoti kupiti vrednotnico, ki velja za koledarski mesec in je določena v višini devet evrov – sedem evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in dva evra za zdravstveno zavarovanje. Ena vrednotnica pomeni približno en dan pokojninske dobe.
S 1. januarjem se je davčna stopnja za zavarovalne posle zvišala z 8,5 na 9,5 odstotka, prav tako tudi stopnja za finančne storitve. Proračunski uporabniki bodo odslej sprejemali račune za dobavljeno blago, izvedene storitve ali izvedene gradnje ter spremljajoče dokumente izključno v elektronski obliki. Prodajalci blaga in storitev, ki na prodajnem mestu nimajo elektronske opreme, bodo paragonske bloke lahko uporabljali le še do 30. januarja, potlej pa bodo morali uporabljati vezano knjigo računov, ki jo bodo prej morali potrditi še na finančni upravi. Vlada je s 1. septembrom napovedala uvedbo davčnih blagajn, rezervni datum je 1. januar 2016. Carinski in davčni uradi so se s 1. januarjem tudi formalno združili v finančne urade, eden od teh je tudi na sedežu nekdanjega davčnega urada v Kranju. Za davčne zavezance se s tem ni nič spremenilo.
V oglasih za prodajo stavb oz. stanovanj ali za oddajo v več kot enoletni najem so po novem obvezni tudi podatki iz energetske izkaznice o energetski učinkovitosti stavbe ali njenega dela, od 24. februarja dalje pa bo energetska izkaznica tudi pogoj za sklenitev kupoprodajne ali najemne pogodbe.
Z novim letom so se nekoliko spremenili tudi pogoji za upokojitev. Letos je za ženske pogoj starost 58 let in osem mesecev in 39 let pokojninske dobe brez dokupa, za moške pa starost 59 let in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Starostna pokojnina se odmeri od pokojninske osnove, v letu 2015 se jo praviloma izračuna na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerihkoli za zavarovanca najugodnejših zaporednih enaindvajsetih let zavarovanja od vključno leta 1970 dalje, od katerih so bili plačani prispevki za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Februarja bodo začele veljati spremembe tudi pri začasnem in občasnem delu dijakov in študentov, najpomembnejša novost je ta, da se bo tovrstno delo štelo tudi za pokojninsko dobo. Najnižja urna postavka bo znašala 4,5 evra bruto (3,8 evra neto). Od zneska na napotnici bodo dijaki ali študentje plačevali 15,5 odstotka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, delodajalci pa od zneska 8,85 odstotka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, 6,36 odstotka za zdravstveno zavarovanje in 0,53 odstotka za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Koncesijska dajatev se bo v primerjavi z obstoječo ureditvijo znižala s 23 odstotkov v letu 2015 na 16 odstotkov, v letu 2016 na pa 9,59 odstotka.