V Bašlju zahtevajo most
Če občine, vlagateljice v magistralni vodovod Bašelj–Kranj, ne bodo poskrbele, da bo zgrajen nov most v Bašlju, Kranj ne bo dobil vode, je bilo nedvoumno sporočilo zbora krajanov Bašlja, ki ga je sklicala civilna iniciativa za zaščito vodnega vira Belica.
Preddvor – Civilna iniciativa za zaščito vodnega vira v dolini Belice, ki je spet oživela ob obnovi magistralnega vodovoda Bašelj-Kranj, je k besedi povabila ducat sogovornikov, poleg predstavnikov občin kot investitork tudi projektante, izvajalce in upravljavca. Bašljane žuli več stvari. Zanima jih, zakaj je v dolini postavljena velika stavba ultrafiltracijskega centra za čiščenje vode, zakaj ravno na sedanji lokaciji v osrčju neokrnjene narave, kjer menijo, da je teren plazovit, zakaj je filtracija sploh potrebna, saj je bila voda tam vedno čista, skrbi jih zlasti čiščenje tega sistema s kemikalijami in shranjevanje le-teh. Prisluhnili so podrobni razlagi o membranski filtraciji vode in tudi sami zastavili več tehničnih vprašanj o delovanju sistema. Najbolj jih je zmotilo, da o tako velikem gradbenem posegu niso vedeli ničesar in zanj tudi niso dali soglasja. Odgovorni so jim pojasnili, da so za obnovo magistralnega vodovoda, kjer so vključene občine Kranj, Naklo in Preddvor, dobili tudi evropska sredstva, a pod pogojem, da je zgrajen tudi ultrafiltracijski center. Slednji naj bi zagotavljal kemijsko in bakteriološko ustrezno pitno vodo.
Bašljani so izpostavili več problemov, ki nastajajo ob gradnji vodovoda, od obvozov do razbitih cest, nevarnih za vaščane, največja težava pa je most. Cevi magistralnega vodovoda naj bi »obesili« na most v Bašlju, kar pa se zdi vaščanom nesprejemljivo, češ da je že povsem dotrajan in ne bo zdržal bremena, enako taki rešitvi nasprotujejo v občini Preddvor, češ da je rešitev statično neustrezna. Vsekakor pa so Bašljanu pričakovali, da bodo z obnovo magistralnega vodovoda dobili tudi nov most, kar naj bi finančno zagotovile občine Kranj, Naklo in Preddvor. Kot je povedal župan občine Preddvor, ki je lastnica dobrega odstotka vodovoda (kranjski delež je 85, nakelski 15 odstotkov), sami za to nimajo dovolj denarja. Da bo pri mostu sodelovala tudi Mestna občina Kranj, je na enem od sestankov obljubil še prejšnji podžupan Bojan Homan in Bašljani zahtevajo, da se obljuba izpolni. Kot so povedali na zboru krajanov navzoči predstavniki kranjske občine, je dogovor med občinami vseboval obnovo dela sekundarnega vodovoda, asfaltiranje ceste in obnovo treh mostov na Beli, glede mostu v Bašlju pa podžupan sedanjega mandata Jakob Klofutar ni mogel zagotoviti, da bo mestna občina lahko iz svojega proračuna (sprejemali so ga ravno ta teden) namenila denar za bašeljski most. Župan Preddvora Miran Zadnikar je dejal, da bi ga morda lahko ob ustrezni ponudbi sfinancirali celo sami. Objavili so že razpis za izvajalca, ki se izteče v ponedeljek, in če bo ponudba nižja od 50 tisoč evrov, bi si to nemara lahko privoščili, v nasprotnem primeru šele v naslednjih treh letih. Bašljani pa so vztrajali, da pri mostu sodeluje tudi Mestna občina Kranj, saj iz Bašlja dobi vodo. Če ne bo mostu, Kranj ne bo dobil vode, so bili jasni na zboru krajanov. Zahtevajo ponoven skupen sestanek s predstavniki vseh treh občin, kjer bo navzoč tudi član civilne iniciative, in to nemudoma, saj se po novem letu nadaljuje gradnja. Na koncu je obveljal dogovor, da se sestanejo takoj po ponedeljku, ko bo v Preddvoru odpiranje ponudb za gradnjo mostu.