Koncert za božič miru
Gimnazija Škofja Loka v soboto, 20. decembra, ob 19. uri organizira že tradicionalni božično-novoletni koncert v cerkvi sv. Jurija v Stari Loki. Mešani pevski zbor Gimnazije Škofja Loka in Simfonični orkester Crescendo bo vodil dirigent Žiga Kert, s katerim smo se pogovarjali o programu koncerta.
Škofja Loka – Nekdanji gimnazijec Žiga Kert, ki trenutno na Akademiji za glasbo v Ljubljani študira na oddelku za glasbeno pedagogiko, bo na božično-novoletnem koncertu vodil tako Mešani pevski zbor Gimnazije Škofja Loka kot Simfonični orkester Crescendo, ki že tretje leto deluje na gimnaziji. Program tokratnega koncerta bo z obema postavama bogat, razdeljen pa bo nekako v tri dele. Uvodoma bo pevski zbor izvajal skladbe različnih glasbenih žanrov, od kolednic, sakralne glasbe, do gospela, klasične in ameriške pop glasbe, katerih skupni imenovalec bo seveda praznična tematika.
V nadaljevanju se bo zboru pridružil še orkester, saj bosta skupaj izvedla pet delov znamenite maše Carla Jenkinsa The Armed Man: A Mass for Peace (Oboroženi mož: Maša za mir), ki jo bodo po združenih zborih katoliških gimnazij leta 2008 in MePZ Ignacij Hladnik iz Tržiča leto kasneje tokrat v Sloveniji izvedli šele tretjič doslej. Ozadje nastanka dela je zelo zanimivo, saj gre za kompozicijo, ki jo je Jenkins na prelomu tisočletja napisal za britanski zgodovinsko-vojaški muzej. Kantata poziva k miru, saj so v libretu povezana besedila, ki povzemajo tragična dogajanja po vsem svetu. Eden ob drugem se vrstijo stalni mašni spevi in motivi iz korana, hindujske Mahabharate, del britanskih književnikov … Jenkins je začel komponirati pesem v času, ko se je stopnjevala vojna na Kosovu.
»Tokrat ne bomo izvedli maše v celoti, ta ima sicer štirinajst delov, ampak bomo predstavili prvi del The armed man, tretjega Kyrie, petega Sanctus, šestega Hymn Before Action in dvanajstega Benedictus, v katerem se bo kot solist predstavil violončelist Urban Megušar,« je povedal Žiga Kert in dodal, da je delo tako zanj kot za izvajalce izziv, saj v njem najdemo značilnosti gregorijanskega korala, baročne glasbe, prvine romantične glasbe … Na nekaterih mestih gre za združevanje na videz nezdružljivega, na primer, ko gre mujezinov klic k molitvi ob bok skladatelju Palestrini in brazilskemu ritmu bobnov.
»Kantata je zame izziv. Iz dneva v dan spremljamo toliko gorja v Evropi in po svetu, zato sem se odločil letošnje božične želje posvetiti vsem ljudem, ki trpijo v različnih vojnah ali pomanjkanju,« dodaja Kert, ki se zaveda, da je tehnično in glasovno zahtevna skladba izziv tako za pevce kot orkester. »Poje se v francoščini, angleščini in latinščini in če želimo doseči pravi efekt, moramo biti dovolj dinamični, z dovolj velikim glasovnim razponom. Maša zahteva veliko discipline in trdega dela, da jo osvojiš,« dodaja dirigent in hkrati pohvali pevce, ki zadnji čas dvakrat tedensko na vajah pridno delajo. V tretjem delu maše bodo peli solisti, bivši dijaki gimnazije, ki sedaj delujejo pod mentorstvom Saške Kolarič. Po prvem zborovskem delu in drugem z mašo bo simfonični orkester v tretjem delu publiko 'božal' s prijetno melodijo valčkov Straussove Geschichten aus der Wiener Wald (Zgodbe iz Dunajskega gozda). V zaključku ne bo manjkala Sveta noč, tokrat v priredbi Gašperja Jereba.
Naj dodamo še nekaj besed o izvajalcih. Mešani pevski zbor sestavljajo dijaki gimnazije, dolgoletno dirigentko Ano Prevc Megušar je zamenjal Žiga Kert, ki je v njenem zboru pred leti tudi sam začel. »Le njej se lahko zahvalim, da mi je tako hitro dovolila vstopati v svet glasbe, naj bo to še v dijaških letih, ko me je prosila, naj na klavirju spremljam zbor, do vodenja več kot petdesetčlanskega zbora, pri čemer je fantov okrog petnajst, ostalo pa so dekleta.« Orkester je nastal pred dobrima dvema letoma, saj si je Žiga želel postaviti tudi stalno glasbeno postavo. Sprva ni imel ne glasbenikov ne prostora za vaje niti pultov za note. Pa je zbral svoje sošolce z akademije, najboljše glasbenike z gimnazije in pridobil veliko podporo ravnatelja Jožeta Bogataja, ki je navdušen nad projekti tako zbora kot orkestra in na šoli nudi tudi prostor za vaje. Orkester ima ime Crescendo, kar pomeni, da 'narašča'. V orkestru trenutno igra okrog štiriinštirideset glasbenikov, od tega je približno četrtina dijakov. »Želim si ustvariti čim stalnejšo postavo v orkestru, načrtujem pa tudi še en zbor, ki ga bodo sestavljali bivši gimnazijci. Upam, da nam bo poleti s šolskim mešanim zborom uspelo gostovati v Salt Lake Cityju. Ampak do tja je še daleč, najprej je tu sobotni koncert v starološki cerkvi,« je še povedal Žiga Kert in povabil vse vas k poslušanju.