Vodo so morali prekuhavati
Zaradi izrednih vremenskih razmer v začetku novembra so morali na Bledu in v Gorjah ves mesec vodo pred uporabo prekuhavati.
Bled – Za ukrep prekuhavanja vode na vseh vodovodnih sistemih v njihovem upravljanju so se po besedah direktorja Infrastrukture Bled Janeza Resmana odločili, ker je zaradi obilnih padavin popustila samočistilna moč zajetja, zato je prišlo do mikrobiološke neskladnosti. »V začetku novembra je v dveh dneh padlo tristo mililitrov dežja na kvadratni meter, zato je prišlo do površinskega onesnaženja vodnega vira Radovna in tudi drugih vodnih virov v našem upravljanju.« V odvzetih vzorcih je bilo namreč prisotnih več mikroorganizmov, kot je dovoljeno. Vzpostavili so obdelavo vode s kloriranjem oziroma ultravijolično dezinfekcijo in na večini območij, ki se napajajo iz vodnih virov v njihovem upravljanju, so že preklicali ukrep prekuhavanja vode. To ostaja v veljavi le še na vodovodnem sistemu Bohinjska Bela – železniška postaja.
Na Bledu in v Gorjah, je poudaril Resman, imajo prebivalci še vedno privilegij, da sicer pijejo popolnoma naravno oziroma neobdelano vodo. »Vodni vir za Gorje in Bled je namreč eden redkih, kjer je voda še popolnoma naravna, a ob vremenskih ekstremih, kot smo mu bili priča v začetku novembra, je prišlo do onesnaženja vode na zajetju, kar se je potem razširilo še na omrežje,« je pojasnil in dodal, da se je voda na zajetju že kmalu prečistila sama od sebe, težje pa je to vzpostaviti v omrežju. V omrežju zato vodo še vedno klorirajo z natrijevim hipokloritom. Zadnji vzorci, ki so jih odvzeli, so pokazali, da kakovost vode spet ustreza predpisom, zato je ni več treba prekuhavati. V tem tednu bodo dobili rezultate še za vodovodni sistem Bohinjska Bela, kjer začasno vodo prav tako klorirajo. Počasi, je dodal Resman, bodo potem ustavili tudi kloriranje vode. Da se v prihodnje tako dolgotrajna obdobja prekuhavanja pitne vode ne bi več pojavljala, pa pri Infrastrukturi načrtujejo vzpostavitev vodarne, ki bo vključevala sodobne naprave za obdelavo vode.