Inšpektorji ponoči pri pekih
V nekaterih skladiščih so odkrili zelo slabe higienske razmere, v dveh primerih tudi iztrebke glodavcev.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin bo pekarsko dejavnost zaradi številnih ugotovljenih pomanjkljivosti še naprej obravnavala kot tvegano dejavnost.
Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je skupaj s finančno upravo izvedla v nočeh s 4. na 5. december in s 5. na 6. december poostren nadzor v pekarski dejavnosti. Inšpektorji uprave za varno hrano so preverjali registracijo obrata in prevoznih sredstev, higiensko stanje vozil in skladišč, izpolnjevanje zdravstvenih zahtev za zaposlene, sledljivost za moko in jajca ter v nekaterih primerih še označevanje živil na prodajnem mestu. Pregledali so 47 pekarn in eno prodajalno kruha in pekovskih izdelkov. Poglejmo najpomembnejše ugotovitve! Šest odstotkov obratov ni izpolnjevalo obveznosti glede registracije. V 13 odstotkih skladišč so bile higienske razmere zelo slabe, ugotovili so plesnive stene in strope, umazana tla in stvari, ki ne sodijo v skladišče. V dveh primerih so opazili iztrebke glodavcev, zapredke insektov v vreči z moko oz. obgrizene vreče. V enem primeru so odredili generalno čiščenje in odstranitev onesnaženih surovin, v enem pa so celo prepovedali začasno opravljanje dejavnosti. Ponekod so po pregledu skladišč preverili higiensko stanje tudi v proizvodnji in prav tako ugotovili neustrezne razmere. V osmih pekarnah niso imeli podpisanih izjav zaposlenih o izpolnjevanju zdravstvenih zahtev ali teh izjav niso imeli za vse zaposlene. V več kot tretjini pekarn inšpektorjem niso mogli na licu mesta z računi in dobavnicami dokazati sledljivosti za moko, v šestih odstotkih pa za jajca. Pri skoraj tretjini pregledov so ugotovili nepravilnosti pri označevanju kruha in pekovskih izdelkov. Za vse te ugotovljene pomanjkljivosti so 24 pekarnam izdali ureditvene odločbe, devetim so izrekli opozorila, uvedli pa so tudi 29 prekrškovnih postopkov.
Finančna uprava je nadzorovala zaposlovanje na črno, izdajanje računov, blagajniško poslovanje ter vodenje predpisane dokumentacije in evidenc. Inšpektorji so pri 147 nadzorih ugotovili 24 kršitev, od tega največ (18) kršitev za delo na črno. Doslej so izrekli za 72.200 evrov glob, vendar vseh postopkov še niso zaključili.