Naj zaživi civilna družba
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je v Škofji Loki pripravila prvi regijski posvet v podporo povezovanja in nadaljnjega razvoja organizacij za izobraževanje starejših lokalno in nacionalno.
Škofja Loka – Šlo je za prvo posvetovalno srečanje univerz za tretje življenjsko obdobje v slovenskih regijah, kjer naj bi univerze predstavile, v kakšnih razmerah delujejo ter svoje potrebe in izzive za naprej.
Prof. dr. Ana Krajnc, ki vodi Slovensko univerzo za tretje življenjsko obdobje, je o srečanju povedala: »Letos in prihodnje leto bomo v okviru projekta Slovenska mreža za izobraževanje starejših in medgeneracijsko sodelovanje, ki ga sofinancira ministrstvo za javno upravo, izvedli sedem regijskih posvetov. Gre za evropski projekt, ki naj poživi civilno družbo, kjer ljudje pomagajo ljudem. Raziskave kažejo, da vedno več socialnih funkcij države odpade na civilno družbo. Za zdravo družbo bi bilo dobro, da vzporedno z zelo stabilno državo živi tudi civilna družba. Del te smo tudi v univerzah za tretje življenjsko obdobje. V Sloveniji imamo mrežo 47 univerz, z Gorenjsko pa nekako ne uspemo. Nima namreč enakega deleža civilne družbe kot druge slovenske regije. Da bi to poživili, smo prvi regijski posvet namenili prav Gorenjski, in to v Škofji Loki, kjer edina na Gorenjskem deluje kot društvo in je na tem območju pomemben socialni subjekt.«
Na posvet so povabili ljudske univerze in društva upokojencev z Gorenjske, a je bila udeležba bolj pičla. Svojo dejavnost sta poleg gostiteljev, škofjeloške univerze za tretje življenjsko obdobje, predstavili ljudski univerzi iz Radovljice in Kranja. Škofjeloška, ki deluje deset let in se je letos osamosvojila od društva upokojencev, ima letos okoli dvesto članov in čez tristo vpisov v različne krožke, je dogajanje predstavila voditeljica Borjana Koželj s sodelavkami. Krožkov je že 42, najbolje so obiskani jezikovni.