Kar hodite z roko v žepu!
»Če ne veste, kako je živeti brez desne roke, si jo preprosto samo za en dan dajte v žep,« pred hudimi posledicami nepremišljene uporabe pirotehničnih izdelkov svari kirurg Uroš Ahčan.
Ljubljana – Z vsakim dnem bližje novemu letu se po ulicah sliši več glasnega pokanja petard, pa čeprav so te v Sloveniji prepovedane že vse od leta 2008. Ob njihovi nepravilni uporabi lahko hitro pride tudi do hudih in nepopravljivih posledic, so zato pred vrhuncem veselega decembra opozorili v ljubljanskem kliničnem centru. V letošnji »pirotehnični sezoni« njihovi zdravniki poškodb še niso obravnavali, tudi sicer se število obravnavanih poškodb v zadnjih letih znižuje (leta 2007 so jih obravnavali 26, v letu 2013 deset), a kot je opozoril Iztok Fošnarič iz Klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo, statistika poškodovanemu prav nič ne pomaga. »Če ne veste, kako je živeti brez desne roke, si jo preprosto samo za en dan dajte v žep,« pa je Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike, pospremil prikazane fotografije raztrganih rok najstnikov, ki se jim je veselo silvestrovanje sprevrglo v nočno moro, ki jih je zaznamovala za vse življenje. »V virtualnem svetu in risankah imajo junaki ponavadi več rok in glav, v realnem svetu pa imamo samo eno glavo in dve roki,« je zato še opozoril Ahčan.
Simon Herman s kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike je opozoril, da je pri uporabi pirotehnike enako kot pri vožnji z avtomobilom potrebna zbranost in odsotnost psihoaktivnih snovi. »Dejstvo je, da se poškodovanega dela telesa po poškodbi nikoli več ne more povrniti v enako stanje kot pred poškodbo,« je poudaril. Veseli ga, da zadnja leta število poškodb s pirotehničnimi sredstvi upada, za kar je zagotovo zaslužno tudi ozaveščanje preko medijev. »A mladi, stari med 11 in 20 let, ki so najbolj ogrožena skupina, najmanj spremljajo informativne oddaje. Vemo pa, da jih gledajo njihovi starši, zato so naša opozorila namenjena prav njim,« je dejal. Dolgoletno povprečje razkriva, da pri poškodbah zaradi uporabe pirotehnike izrazito izstopajo poškodbe rok in glave, je še opozoril.
Po Ahčanovih besedah lahko zaradi nepravilne uporabe pirotehnike pride le do manjših opeklinskih ran, brez večjih funkcionalnih posledic, žal prevečkrat pa tudi do obsežnih in kompleksnih poškodb roke. Večinoma so poškodovane kosti in vsa mehka tkiva: žile, živci, kite in mišice, prisotne so obsežne kožne vrzeli. Področje poškodbe je zelo veliko, tkiva so lahko zmečkana in raztrgana in lahko propadejo tudi kasneje. Pri otrocih so velikokrat poškodovani rastni stiki kosti. »Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se vse življenje nato spopadajo s psihofizičnimi posledicami,« je poudaril.
Neustrezna raba pirotehničnih sredstev lahko vodi tudi do okvar sluha. »Z okvarami sluha zaradi poka pirotehničnega sredstva se sicer poredkeje srečujemo, a do njih prihaja. Ob zvokih zelo velike jakosti lahko pride tudi do raztrganine bobniča, večkrat pa imamo opravka z okvaro notranjega ušesa, kjer je čutilo za sluh. Pride lahko tudi do nepopravljivih okvar,« je opozoril Iztok Fošnarič.
Policisti opozarjajo, da je še vedno problematična uporaba pirotehničnih sredstev v nasprotju z navodili proizvajalca, lastna izdelava ali predelava, uporaba pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih ter uporaba izdelkov, kupljenih na črnem trgu. Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave zato svetuje, da namesto petarde vzemite raje pamet v roke. Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa od 26. decembra do 2. januarja. Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov, mlajšim uporaba ni dovoljena. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, pa je že od leta 2008 prepovedana.