
Metliška črnina
Znana Henčkova narodno-zabavna pesem, ki smo se jo na izletu Gorenjskega glasa v Belo krajino v avtobusu pridno učili in potem tudi nekajkrat zapeli. Poskusili pa smo še z Lepa Anka kolo vodi in znano Fruške, jabuke, slive.
Dan mogoče ni bil najlepši in bliže ko smo bili Beli krajini, nižje so bile temperature. A z mrazom se tokrat nismo obremenjevali.
Grega Flajnik iz Gorenjskega glasa nam je na poti veliko povedal o samem izletu, pokrajini, ki smo se jo namenili obiskati, že takoj pri prvem daljšem postanku pa smo izvedeli še precej o belokranjski pogači in poskusili poseben zeliščni in zdravilni zvarek imenovan karampopoli, po katerem na Suhorju poznajo gostilno Badovinac. Je pa to tudi neke vrste carinska oziroma vstopna točka v Belo krajino, kjer vsak posameznik lahko dobi poseben potni list za Unijo vinorodnih dežel Svobodno belokranjsko ozemlje.
Od tu smo pot nadaljevali v Metliko, kjer smo si ogledali Slovenski gasilski muzej dr. Branka Božiča. Sprejela nas je kustosinja Petra Planinc.
V šestdesetih letih 19. stoletja namreč zasledimo na Slovenskem prve resnejše poskuse, da bi se ustanovila organizacija za gasilsko službo, ki bi bila stalno in strokovno pripravljena za gašenje požarov. In ker je bilo septembra 1869 v Metliki ustanovljeno prvo prostovoljno gasilsko društvo na Slovenskem – pažarna bramba – je danes Metlika tista, ki ima muzej. Ta s svojo bogato zbirko prikazuje zgodovinsko dediščino od začetkov do današnjih dni. Ustanovila ga je Gasilska zveza Slovenije, odprla avgusta 1969 ob praznovanju 100-letnice gasilske organizacije na Slovenskem, leta 2009 pa so muzej tudi prenovili.
Muzej ima dve stavbi, ki sistematično predstavljata dragocene eksponate, ki pričajo o delu in razvoju gasilstva kot neprecenljive nacionalne dediščine. Razstavljeno je zanimivo zgodovinsko gradivo, ki se nanaša na slovensko gasilstvo: od fotografij do uniform, čelad, manjšega gasilskega orodja do velikih in starih gasilskih brizgalen iz vse Slovenije. Gosti tudi zanimive razstave. Ob našem obisku so na ogled postavili gasilska odlikovanja in značke.
V muzeju je vsak od potnikov našel kaj zanimivega zase, kakšno posebnost, ki ga je pritegnila, seveda pa so bile največ komentarjev in ogleda deležne zanimive starinske brizgalne.
(Se nadaljuje)