Brez davka na sladke pijače
Vlada je ta teden popustila županom in občinam ne bo dodatno znižala povprečnine za leto 2015, tudi gospodarstvo je uspelo z nasprotovanjem davku na sladke pijače.
Podpisali dogovor o varčevalnih ukrepih
Po torkovem podpisu dogovora o ukrepih za obvladovanje plačne mase v prihodnjem letu s strani vlade in sindikatov javnega sektorja je vlada na dopisni seji tudi že potrdila predlog zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za 2015 in ga posredovala državnemu zboru. Predlog zakona med drugim določa prenos že letos veljavnih ukrepov, vključuje pa tudi zamik izplačila iz naslova napredovanj v plačne razrede in nazive oziroma višje nazive v prihodnjih dveh letih, znižano plačevanje premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja in zmanjšanje števila javnih uslužbencev, ki ne bo preseglo enega odstotka na letni ravni. Predvideva se tudi možnost selektivnega zmanjšanja delovne obveznosti. Ukrepi naj bi začeli veljati z novim letom in za ves javni sektor, čeprav dogovora niso podpisali vsi reprezentativni sindikati. Seveda pa morajo prej državni poslanci še sprejeti predlagani zakon.
Povprečnine ne bodo dodatno znižali
V sredo je v Šentjurju potekalo vseslovensko srečanje županov. Udeležil se ga je tudi minister za javno upravo Boris Koprivnikar in županom sporočil, da vlada išče kompromisno rešitev, kako zmanjšati stroške občin in tako tudi državna sredstva za delovanje občin. Če namreč ne bodo našli prihrankov, minister napoveduje težave s proračunom za leto 2015. Predsednik Združenj občin Slovenije Robert Smrdelj ocenjuje, da so na zadnjih pogajanjih začutili posluh vlade za njihove težave. »Vlada razume, da smo na skrajni meji možnega in da ne sme biti dodatnih znižanj sredstev, če že, pa morajo biti ta sorazmerna z znižanjem stroškov občinam,« je dejal. Vlada je sicer odstopila od svoje namere, da povprečnino v letu 2015 z že tako skromnih 525 evrov zniža na 496 evrov (letošnja znaša 536 evrov).
Trošarine na sladke pijače ne bo
Vlada Mira Cerarja je že tretja vlada po vrsti, ki je odstopila od načrtovane uvedbe posebne trošarine za sladke pijače. Vlada se je namreč ta teden odločila, da ta predlog umakne iz nabora ukrepov v okviru sprememb proračuna za 2015. Do take odločitve je bil v koalicijskih vrstah kritičen zgolj podpredsednik in poslanec DeSUS Tomaž Gantar, ki podpira stališče stroke, da »pitje sladkih pijač povzroča debelost, odpira pot k razvoju sladkorne bolezni in povzroča zobno gnilobo in druge nevarne bolezni«. Po mnenju nekdanjega ministra za zdravje je vlada z odpovedjo davku popustila pritiskom gospodarstva. Premier Cerar pa odgovarja vsem kritikom, da vlada ni nikomur popustila, niti sindikatom glede varčevalnih ukrepov niti gospodarstvu glede trošarine za sladke pijače niti občinam glede povprečnine. Gre za dogovarjanje in ne popuščanje, je dejal.
Ustavni sodniki tudi o drugi Janševi pritožbi
Ustavno sodišče je začelo včeraj obravnavati tudi ustavno pritožbo Janeza Janše, s katero ta spodbija sodbe v zadevi Patria, po katerih prestaja dveletno zaporno kazen. Tudi ta pritožba se obravnava absolutno prednostno. Janša v ustavni pritožbi predlaga, naj sodišče zadrži izvršitev sodbe, da bi lahko nemudoma prišel iz zapora. Skupaj z zagovornikom Francijem Matozom dosedanjim odločitvam sodišč očita kršitve enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva, domneve nedolžnosti, načela zakonitosti v kazenskem postopku in načela pravnega jamstva oziroma pravice do obrambe.
Varuh ni brezzobi tiger
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v sredo ob dnevu človekovih pravic in ob 20. obletnici varuha človekovih pravic v Sloveniji na gradu Brdo pripravila sprejem državnega vrha in predstavnikov civilne družbe. V poslanici je pozvala k spoštovanju vseh in vsakogar. Poudarila je, da varuh ni brezzobi tiger in bo uporabil vse znanje v prepričevanju tistih, ki so pripravljeni slediti visokim ciljem spoštovanja pravic. Sodišča naj ne razsojajo v nerazumnih rokih, sojenja naj bodo primerno hitrejša in bolj kakovostna. Država naj bo prijazna vsem, posebej tistim, ki sami ne zmorejo preživeti. Streha naj postane dom, ki ga ne smeš izgubiti, delo nadzornih institucij naj bo bolj kakovostno, je med drugim izpostavila. Istega dne je Odbor 2014 v Ljubljani pripravil protestni shod, na katerem so opozorili na kršenje človekovih pravic v Sloveniji, zlasti v sodstvu. Zavzeli so se za pravično sojenje in znova izrazili podporo obsojenemu predsedniku SDS Janezu Janši, ki je po njihovih besedah edini politični zapornik v osrčju Evrope.