Brez sredstev za občine
Vlada je v okviru akcijskega načrta interventnih aktivnosti zaradi poplav pripravila štiri sklope ukrepov, za katere so skupaj namenili skoraj 37,5 milijona evrov.
Gorenja vas – Poljane – Župani občin Gorenja vas – Poljane, Škofja Loka in Žiri so bili pretekli teden zadovoljni, da se je vlada s pripravo akcijskega načrta tako hitro odzvala in pripravila nabor ukrepov za sanacijo škode po oktobrskih poplavah. Obenem pa razočarano ugotavljajo, da v okviru akcijskega načrta niso zagotovili nobenih sredstev za sanacijo občinske javne infrastrukture, na kateri so imele občine največ škode. Sredstva namreč namenjajo zgolj za sanacijo vodotokov, ki so v državni lasti, in državnih cest.
Vlada je v okviru akcijskega načrta okrog 12 milijonov evrov namenila za nujno potrebna interventna gradbena dela na slovenskih vodotokih in vodni infrastrukturi, ki bodo preprečila, da bi bila škoda v primeru ponovitve poplav še večja. Okrog 25 milijonov evrov bodo namenili za vzdrževanje vodotokov, vodne infrastrukture ter vodnih in priobalnih zemljišč, s čimer naj bi na splošno zagotovili večjo pretočnost slovenskih vodotokov. V tretjem sklopu ukrepov so opredelili dolgoročne ukrepe s področja obvladovanja poplavne ogroženosti in upravljanja z vodami nasploh, v četrtem sklopu pa interventno-vzdrževalna dela na cestni in drugi prometni infrastrukturi, ki je bila poškodovana ob poplavah. Župani treh občin na Škofjeloškem so ob tem ogorčeni in razočarani, ker vlada ni predvidela sredstev za sanacijo občinske javne infrastrukture. »Dejstvo je, da smo prav občine že takoj prvi dan po poplavah na svoje stroške izvajale ključna interventna dela na vodotokih, da bi preprečili še večjo škodo. Vzdrževalci vodotokov, ki so prvi odgovorni za to področje, so na prizorišče prišli šele teden ali dva po poplavah,« je poudaril župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež in dodal, da je škoda na občinski infrastrukturi nastala prav zaradi slabega vzdrževanja vodotokov, saj odgovorni dolga leta niso opravljali svoje ključne naloge. »Odločitev vlade nam zato ni razumljiva in jo ostro kritiziramo, saj je odsev nepoznavanja dejanskega stanja na terenu. Vsi skupaj pričakujemo, da bo ta napaka odpravljena in bomo občine deležne pomoči vsaj v enakem obsegu kot ostali sektorji, ki jih obravnavajo v interventnem programu,« je tudi v imenu žirovskega in škofjeloškega župana Janeza Žaklja in Mihe Ješeta poudaril Čadež.