Društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolika je ustanovilo osem keramikov iz Kamnika in okolice. / Foto: Občina Kamnik

Na Šutni zaživela Hiša keramike

Člani KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolika želijo s svojim odprtim ateljejem na Šutni ohranjati spomin na nekdaj slovito kamniško majoliko, Kamnik pa spremeniti v mesto keramike.

Kamnik – Kamničani se nočejo sprijazniti s tem, da nekdaj slovitih majolik v domačem mestu ne izdelujejo več. Podjetje Eti Svit je proizvodnjo beloprstene keramike ukinilo že pred nekaj leti, večina kalupov za izdelavo majolik in drugih izdelkov pa je romala v zasebno last v Topolščico.

Številne pobude o oživitvi proizvodnje in ureditvi prostora, ki bi pripovedoval zgodbo kamniške majolike, so ostale neuresničene, pred dnevi pa je mnoge razveselila novica, da se je v Kamniku ustanovilo društvo, ki majoliki namerava posvetiti vso zasluženo pozornost. Člani so društvo poimenovali Kulturno umetniško društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolika, prostore za svoj odprti atelje pa so našli na Šutni. »Gre za zgodbo našega mesta, ki je prepleteno z glino in keramiko. V društvu imamo vizijo, ki si jo želimo uresničiti v prihodnjih petih letih. Želimo namreč, da Kamnik postane mesto keramike in kot tako svoje mesto najde na zemljevidu Slovenije in Evrope. Majolika je Kamničanom veliko pomenila in njene zgodbe ne smemo izpustiti iz mesta, ne smemo je spregledati, ker gre preprosto za identiteto našega kraja. V društvu si želimo ohraniti tudi značilne poslikave ter lončarstvo in pečarstvo, ki je bilo včasih na Kamniškem močno prisotno. A ne bomo nostalgični. Dediščino bomo nadgrajevali za današnje potrebe, sodelovali bomo tudi z oblikovalci in umetniki. pričakujem krasno sodelovanje,« je bila ob predstavitvi društva in na odprtju Hiše keramike na Šutni optimistična pobudnica projekta Tatjana Hlačer.

Hiša keramike bo atelje odprtega tipa. Obiskovalci bodo ob obisku lahko izvedeli zanimivosti o zgodovini majolik, keramike bodo lahko opazovali pri delu, organizirali bodo tudi delavnice, vse izdelke pa je mogoče tudi kupiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 17. maj 2007 / 07:00

Helios brez težav

Domžale - V sredo sta bili na sporedu prvi tekmi polfinala državnega prvenstva v košarki. Ekipa Heliosa je pričakovano s 87 : 75 slavila v obračunu z Zlatorogom, igral...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 30. maj 2019 / 17:24

Nekdanji dijaki ponovno v srednji šoli

Mineva petdeset let, odkar so dijaki generacije 1965–1969 tedanjega Šolskega centra Iskra maturirali in se po opravljenem zadnjem srednješolskem preizkusu odpravili v svet.

Gorenjska / četrtek, 30. maj 2019 / 17:22

Popularna izposoja koles

Kranjski sistem KRsKOLESOM je s kar sedeminosemdesetimi običajnimi kolesi in oseminpetdesetimi električnimi kolesi največji elektrificiran sistem v državi, kolesa pa si je moč izposoditi tudi marsikje...

Nasveti / četrtek, 30. maj 2019 / 17:08

Pomarančni in rožičevi piškoti

Trenutno res ni posebnih praznikov, da bi morali biti na mizi piškoti, vendar trenutno vreme s pogostimi popoldanskimi plohami je kot nalašč za peko piškotov.

Razvedrilo / četrtek, 30. maj 2019 / 17:07

Bobnarska petletka

V medvoškem Klubu Jedro so z nastopi, polnimi energije, znova navdušili nadarjeni učenci glasbene šole znanega bobnarja Klemena Marklja.

Kronika / četrtek, 30. maj 2019 / 17:06

Sodišče oprostilo župana Hrovata

Kranjsko sodišče je odločilo, da kranjskogorski župan Janez Hrovat aprila 2017 ni preprečil uradnega dejanja naravovarstvenemu nadzorniku TNP Radu Legatu, čeprav ga je porinil s poti.