
Na Šutni zaživela Hiša keramike
Člani KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolika želijo s svojim odprtim ateljejem na Šutni ohranjati spomin na nekdaj slovito kamniško majoliko, Kamnik pa spremeniti v mesto keramike.
Kamnik – Kamničani se nočejo sprijazniti s tem, da nekdaj slovitih majolik v domačem mestu ne izdelujejo več. Podjetje Eti Svit je proizvodnjo beloprstene keramike ukinilo že pred nekaj leti, večina kalupov za izdelavo majolik in drugih izdelkov pa je romala v zasebno last v Topolščico.
Številne pobude o oživitvi proizvodnje in ureditvi prostora, ki bi pripovedoval zgodbo kamniške majolike, so ostale neuresničene, pred dnevi pa je mnoge razveselila novica, da se je v Kamniku ustanovilo društvo, ki majoliki namerava posvetiti vso zasluženo pozornost. Člani so društvo poimenovali Kulturno umetniško društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolika, prostore za svoj odprti atelje pa so našli na Šutni. »Gre za zgodbo našega mesta, ki je prepleteno z glino in keramiko. V društvu imamo vizijo, ki si jo želimo uresničiti v prihodnjih petih letih. Želimo namreč, da Kamnik postane mesto keramike in kot tako svoje mesto najde na zemljevidu Slovenije in Evrope. Majolika je Kamničanom veliko pomenila in njene zgodbe ne smemo izpustiti iz mesta, ne smemo je spregledati, ker gre preprosto za identiteto našega kraja. V društvu si želimo ohraniti tudi značilne poslikave ter lončarstvo in pečarstvo, ki je bilo včasih na Kamniškem močno prisotno. A ne bomo nostalgični. Dediščino bomo nadgrajevali za današnje potrebe, sodelovali bomo tudi z oblikovalci in umetniki. pričakujem krasno sodelovanje,« je bila ob predstavitvi društva in na odprtju Hiše keramike na Šutni optimistična pobudnica projekta Tatjana Hlačer.
Hiša keramike bo atelje odprtega tipa. Obiskovalci bodo ob obisku lahko izvedeli zanimivosti o zgodovini majolik, keramike bodo lahko opazovali pri delu, organizirali bodo tudi delavnice, vse izdelke pa je mogoče tudi kupiti.