Društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolika je ustanovilo osem keramikov iz Kamnika in okolice. / Foto: Občina Kamnik

Na Šutni zaživela Hiša keramike

Člani KUD Hiša keramike, zakaj pa ne majolika želijo s svojim odprtim ateljejem na Šutni ohranjati spomin na nekdaj slovito kamniško majoliko, Kamnik pa spremeniti v mesto keramike.

Kamnik – Kamničani se nočejo sprijazniti s tem, da nekdaj slovitih majolik v domačem mestu ne izdelujejo več. Podjetje Eti Svit je proizvodnjo beloprstene keramike ukinilo že pred nekaj leti, večina kalupov za izdelavo majolik in drugih izdelkov pa je romala v zasebno last v Topolščico.

Številne pobude o oživitvi proizvodnje in ureditvi prostora, ki bi pripovedoval zgodbo kamniške majolike, so ostale neuresničene, pred dnevi pa je mnoge razveselila novica, da se je v Kamniku ustanovilo društvo, ki majoliki namerava posvetiti vso zasluženo pozornost. Člani so društvo poimenovali Kulturno umetniško društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolika, prostore za svoj odprti atelje pa so našli na Šutni. »Gre za zgodbo našega mesta, ki je prepleteno z glino in keramiko. V društvu imamo vizijo, ki si jo želimo uresničiti v prihodnjih petih letih. Želimo namreč, da Kamnik postane mesto keramike in kot tako svoje mesto najde na zemljevidu Slovenije in Evrope. Majolika je Kamničanom veliko pomenila in njene zgodbe ne smemo izpustiti iz mesta, ne smemo je spregledati, ker gre preprosto za identiteto našega kraja. V društvu si želimo ohraniti tudi značilne poslikave ter lončarstvo in pečarstvo, ki je bilo včasih na Kamniškem močno prisotno. A ne bomo nostalgični. Dediščino bomo nadgrajevali za današnje potrebe, sodelovali bomo tudi z oblikovalci in umetniki. pričakujem krasno sodelovanje,« je bila ob predstavitvi društva in na odprtju Hiše keramike na Šutni optimistična pobudnica projekta Tatjana Hlačer.

Hiša keramike bo atelje odprtega tipa. Obiskovalci bodo ob obisku lahko izvedeli zanimivosti o zgodovini majolik, keramike bodo lahko opazovali pri delu, organizirali bodo tudi delavnice, vse izdelke pa je mogoče tudi kupiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 28. april 2012 / 07:00

Borovlje, cvetoče mesto ob Dravi

Borovlje/Ferlach so središče Roža in eno od najhitreje razvijajočih se mest na južnem Koroškem. Prihodnost gradijo na sožitju z naravo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Vrtec naj zgradijo čim prej

Leščani si poleg tega predvsem želijo nove poslovne prostore in nova delovna mesta.

Zanimivosti / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Anketa: Prvi so hribi, potem pa žena

V soboto je bil tradicionalni Dan gorenjskih planincev na Zelenici. Obisk je bil pričakovano dober, nekaj planink in planincev smo vprašali, zakaj so se udeležili srečanja in kaj jim pomenijo hribi .....

Gospodarstvo / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Abanka prodala delež v Heliosu

Ljubljana - Abanka je na javni dražbi prodala 3,36 odstotka delnic družbe Helios. Kdo je bil kupec in koliko je plačal za njen delež v domžalski družbi, v banki niso želeli razkr...

Zanimivosti / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Petrov sm´n oživil Preddvor

Preddvor - V nedeljo so v Preddvoru vzdolž glavne ulice postavili stojnice, ves dan pa so se vrstile živahne dejavnosti. Tamkajšnje turistično društvo je drugič zapored pripravil...

Zanimivosti / četrtek, 7. julij 2011 / 07:00

Gedore, rinke in šraufencigarji

"Za dobrega avtomehanika ni dovolj, da se samo vpiše v avtomehaniško šolo. To ti mora biti položeno v zibko," pravi avtomehanik Boštjan Podboršek.