Pojavile so se ošpice
Pri šestih od štirinajstih bolnikov v Sloveniji, pri katerih se je pojavil sum na ošpice, je bolezen že laboratorijsko potrjena. Za bolezen ni posebnega zdravila, zdravi se simptomatsko. V letu 2013 je bila precepljenost s trivalentnim cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam na Gorenjskem 96-odstotna, v Sloveniji pa 93,9-odstotna.
Ošpice se prenašajo aerogeno, s kužnimi kapljicami, z neposrednim stikom z izločki dihal okužene osebe, redkeje s posrednim prenosom prek sveže kontaminiranih predmetov.
Kranj – Podatke o sumu na ošpice pri štirinajstih bolnikih so potrdili pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Vsem tem bolnikom je skupno, da so obiskali mednarodno razstavo psov v Šempetru pred slabim mesecem dni. Oboleli so odrasle osebe, stare od 35 do 51 let, bolnišničnega zdravljenja do sedaj ni potreboval nihče. Glede na to, da pri nas virus ošpic že dlje časa ne kroži, pri NIJZ predvidevajo, da je bila okužba vnešena iz tujine. Poleg tega je bil NIJZ obveščen o še enem primeru iz mariborske regije. Gre za državljana Bosne in Hercegovine, pri katerem so laboratorijsko potrdili ošpice, vendar ni povezan z dogodkom iz Šempetra. Kot je še dodala dr. Marta Grgič Vitek iz NIJZ, smo imeli v Sloveniji v zadnjih letih le posamezne vnesene primere ošpic, nihče pa ni bil z Gorenjske.
Ošpice so akutna, zelo nalezljiva virusna bolezen, ki jo spremljajo vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu in traja štiri do sedem dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek. Inkubacijska doba pri ošpicah znaša okoli deset dni. Bolniki postanejo kužni štiri dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužni do štiri dni po tem, ko se ta pojavi. Za zdravljenje ošpic ni posebnega zdravila, bolezen se zdravi simptomatsko. Pri NIJZ so poudarili, da je najučinkovitejša zaščita pred ošpicami cepljenje, razen za osebe, ki imajo alergične reakcije na sestavine cepiva ali na jajčne beljakovine, za nosečnice, dojenčke in bolnike s hudo okrnjeno imunostjo. Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci od dopolnjenih 12 mesecev do dopolnjenih 18 mesecev starosti, ponovno so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo. Otroke in odrasle, ki še niso bili cepljeni proti ošpicam, pa cepijo z dvema odmerkoma cepiva v presledku enega meseca. S cepljenjem pridobljena imunost je dolgotrajna, le redki protiteles ne razvijejo. »Tveganje neželenih učinkov po cepljenju je neprimerljivo manjše od tveganja zapletov ob ošpicah, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje v približno 20 odstotkih primerov,« so še sporočili iz NIJZ. In še nasvet: če opazite pojav bolezenskih znakov s sumom na ošpice, se najprej po telefonu posvetujete s svojim izbranim zdravnikom, ki vam bo dal ustrezna navodila.