Nepremičninski trg je spet živ!
Povpraševanje je v primerjavi s preteklimi meseci naraslo. Nepremičninarji nas opozarjajo tudi na spremembe, ki bodo prišle z novim letom.
Kranj – »Prav v teh zadnjih mesecih se zdi, da se je nepremičninski trg skupaj z bankami prebudil iz preteklega mrtvila. Trg je spet živ, deluje, povpraševanje je večje, tudi banke ponovno delujejo, kot morajo,« nam je povedala direktorica nepremičninske agencije Trida iz Kranja Irena Jereb. K pogovoru smo jo povabili zato, da iz prve roke izvemo, kaj se trenutno dogaja na nepremičninskem trgu, ki se je s prihodom gospodarske krize tako rekoč sesul.
Kaj se najbolj kupuje in kaj najmanj? Kako je z novogradnjami in prodajo stanovanj v novih blokih?
»Sama sem zasledila opazno naraščajoče zanimanje kupcev za stanovanja in hiše, ki jih morajo sami skoraj v celoti obnoviti. Tako lahko dobijo nepremičnino po ugodnih cenah in obenem lahko svoj novi dom oblikujejo popolnoma po svojem okusu. Veliko je povpraševanja po večjih stanovanjih (dvo-, tri- ali večsobnih) in po manjših hišah. Menim, da na slovenskem trgu odločno primanjkuje novozgrajenih manjših enodružinskih hiš (izmer od 100 do 120 m2) z malo vrta. Res veliko je kupcev, ki iščejo prav take hiše, a jih na trgu resda skorajda ni.
Vzporedno kupci ves čas povprašujejo tudi po novozgrajenih stanovanjih, kjer kljub dokaj veliki ponudbi še vedno obstajajo mesta, kjer jih sploh ni, npr. Škofja Loka, kar se posledično odraža na lokalnem trgu. Za kupce je vse bolj pomemben tudi podatek, kakšni so tekoči mesečni stroški za stanovanja in seveda hiše, in prav tu so kvalitetno zgrajene novogradnje v prednosti, saj so mesečni stroški v primerjavi z rabljenimi nepremičninami bistveno manjši. V prednosti so vsekakor tudi bloki, kjer so že obnovili in na novo izolirali fasade, saj se stroški ogrevanja ponekod zmanjšajo tudi za 20 ali več odstotkov.«
Kakšne so trenutne cene najemnin v Kranju, na primer na Planini ali v starem delu mesta, in kakšne na primer v Tržiču, na Jesenicah, Bledu … Kje se trenutno najbolj splača najeti stanovanje?
»Najemnine se gibljejo v poprečju od 250,00 EUR navzgor, odvisno od velikosti, opremljenosti, lokacije, letnika ... Kakor pri prodajnih cenah velja tudi tu, da so najemnine v Tržiču in na Jesenicah nižje kot v Kranju ali na Bledu. Za ceno garsonjere na Bledu npr. v Tržiču lahko najameš že lepo dvo- ali celo trisobno stanovanje.«
Širijo se govorice, da starejši ljudje prodajajo hiše, ker jih z nizko pokojnino ne morejo več vzdrževati. To so hiše, stare 30–50 let. Je kaj resnice na tem in kako je s cenami?
»Ja, vse več je takih primerov in s tem ni nič narobe. Mnogo bolj racionalno je, da veliko hišo, v kateri živi le ena oseba, ki ima z njo velikanske stroške vzdrževanja, jo vsak dan težje čisti in vzdržuje, lastnik proda in si kupi morda manjšo hišo ali stanovanje in si s preostankom denarja še kaj privošči. Časi, ko smo delali in vlagali le v stene, so minili. Verjamem, da je to za mnoge boleče, a če pogledaš na prednosti, ki ti jih taka »rošada« prinese, se hitro lahko pomiriš z novo situacijo. Seveda večja ponudba takih hiš vpliva tudi na cene, ki so lahko dostikrat zelo ugodne. Tisti, ki cen ne spustijo na realen nivo (velja tudi za stanovanja, poslovne prostore, parcele), nepremičnin ne prodajo. Preprosto ni več kupcev za precenjene nepremičnine.«
Kako kaže z energetsko izkaznico s 1. 1. 2015? Če bom oddajal garsonjero na Planini, jo bom potreboval ali ne?
»Konec leta se prehodno obdobje za energetske izkaznice (EI) izteka, od 1. 1. 2015 bodo morali vsi lastniki nepremičnin, ki jih bodo prodajali ali oddajali ob tem predati kupcu energetsko izkaznico oziroma bo morala biti že oglaševana v oglasih za prodajo ali oddajo. Lastnikom, ki tega ne bodo zagotovili, bo inšpekcija izrekla globo, mislim, da v višini 250,00 EUR.
Problem ostajajo stanovanja v večstanovanjskih objektih, saj naj bi se EI izdelovale za celoten objekt. Tu se namreč porajajo številna vprašanja, med njimi npr. v zvezi s tem, da mnogi lastniki nikoli ne bodo prodali svojih stanovanj, zakaj bi potem prispevali k izdelavi EI za stanovanje soseda, ki ga želi prodati? Stavbe, ki so zgrajene na podlagi predpisov s področja gradnje objektov in se ne prodajajo ali oddajajo, EI ne potrebujejo.«