Cerar predlaga Počivalška
Predsednik vlade Miro Cerar je že našel novega kandidata za gospodarskega ministra – Zdravka Počivalška, direktorja Term Olimia. Slaba banka naj bi za svetovanje porabila že 12 milijonov evrov.
Počivalšek novi ministrski kandidat
Predsednik vlade Miro Cerar je v sredo v državni zbor vložil predlog kandidature za gospodarskega ministra. Cerar na to mesto predlaga direktorja Term Olimia Zdravka Počivalška, ki se bo pred pristojnim odborom predstavil prihodnji teden. Počivalšek, že Cerarjev tretji kandidat za gospodarskega ministra, je po izobrazbi agronom, doslej pa je med drugim vodil Mlekarne Celeia, zadnjih 15 let pa je vodil Atomske toplice oziroma Terme Olimia iz Podčetrtka. Je predsednik Turistično gostinske zbornice pri GZS, pred štirimi leti pa je postal manager leta 2010 za izjemne dosežke trajnejšega pomena v gospodarstvu. Prvi odzivi na zadnji Cerarjev predlog so pozitivni, nekoliko previdni so le v opoziciji.
SDS: šikaniranje Janše
Čeprav je Janez Janša ob začasni vrnitvi mandata državnega poslanca, kot je pred tednom dni odločilo ustavno sodišče, izrazil pričakovanje, da se bo vladna koalicija sedaj posvečala reševanju resnih problemov in se nehala ukvarjati predvsem z njim, pa je bil prvak največje opozicijske stranke tudi zadnji teden večkrat v ospredju notranjepolitičnega dogajanja. Najprej se je zapletlo, ker v SDS vztrajajo pri predlogu Janše za člana komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki edina še ni ustanovljena. Sedaj razmišljajo, da o sestavi komisije ne bi glasovali v paketu, temveč o vsakem članu posebej. V sredo pa je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko opozoril, da vodstvo zapora na Dobu šikanira Janeza Janšo, saj mu je nezakonito onemogočilo sodelovanje pri delu odbora DZ za zunanjo politiko. Janša je zaradi tega pisal tudi predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu in poudaril, da se noben državni organ nima pravice vtikati v vsebinsko delo poslanca, ter Brgleza pozval, naj nemudoma zagotovi spoštovanje ustave in zakona o poslancih. Brglez je odgovoril, da državni zbor ne more posegati v pristojnosti vodstva zapora. Zaplet je čisto nepotreben, pa je dejal v. d. generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj. Po njegovih besedah je Janša odhod v državni zbor odklonil sam. Ko so ga namreč pozvali, naj dopolni svojo vlogo za odhajanje na delo, je Janša dopolnitev odklonil.
Zapravljiva slaba banka
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) oziroma slaba banka je v manj kot letu in pol za svetovanje porabila 12 milijonov evrov, pri čemer Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ugotavlja vrsto nepravilnosti, je ta teden razkrila televizijska hiša Pop TV. KPK sicer končnega poročila in ocene stanja v DUTB še ni objavila. Pop TV, ki je vseeno pridobil omenjeno poročilo KPK, med drugim razkriva, da različni svetovalci opravljajo enake storitve ter delajo to, kar bi morali zaposleni na DUTB delati sami, samo odvetnikom pa naj bi plačali 640.000 evrov. V oči še posebej bode pogodba z družbo Quartz, ki je zaslužila kar 3,7 milijona evrov, pri čemer naj bi šlo za konflikt interesov, saj je bil izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson hkrati tudi lastnik družbe Quartz. Mesečne plače vodilnih v slabi banki segajo tudi do 20 tisoč evrov bruto, še izpostavlja Pop TV. Mansson je na očitke za RTV Slovenija odgovoril, da za zahtevno delo potrebujejo najboljše strokovnjake, ti pa niso poceni, prav tako pa naj bi Pop TV navajala previsok znesek plačil svetovalcem.
Biziljeva direktorica televizije
Ljerka Bizilj je postala nova direktorica Televizije Slovenija, medtem ko programski svet Andreja Šavka ni potrdil za direktorja Radia Slovenija, zato bo moral generalni direktor RTVS Marko Filli ponoviti razpis. Biziljeva je dejala, da sedanje programske sheme nujno terjajo prenovo. Informativni program je po njenem glava javnega televizijskega servisa, pri čemer se je zavzela za več lokalnih informacij, medtem ko ima kulturno-umetniški program za srce TVS.
Osterman osmi general
Predsednik republike in poveljnik obrambnih sil Borut Pahor je novega načelnika generalštaba Slovenske vojske, brigadirja Andreja Ostermana ta teden povišal v čin generalmajorja. Povišanje v generala mora po prepričanju Pahorja v ospredje še bolj postaviti nekatere lastnosti, ki opredeljujejo ta čin: Razum, ki se kaže skozi kompetence, intuicijo in voljo. Energijo, s katero se odziva na delovanje v kritičnih trenutkih. Nesebičnost, ki je podlaga za moralni pogum in človečnost kot osnovni odnos z vojaki. Osterman je sicer šele osmi general Slovenske vojske, kar po Pahorjevem mnenju izpričuje relativno zadržano politiko poviševanja častnikov na najvišje položaje in je hkrati dokaz, da do tega pridejo le najzaslužnejši.