Želja več kot denarja
»Želja je mnogo več, a finančne zmožnosti so drugačne,« je med obravnavo proračuna za 2015 opozoril šenčurski župan Ciril Kozjek. Tudi njegovi načrti se lahko ob znižani povprečnini še izjalovijo.
Šenčur – Proračun občine Šenčur za leto 2015 bo predvidoma znašal 8,58 milijona evrov. Približno 7,24 milijona evrov naj bi se v občinsko blagajno nateklo rednih prihodkov, 1,3 milijona evrov pa naj bi kot neporabljena sredstva prenesli iz letošnjega proračuna. »Odhodki se bodo v primerjavi z realizacijo v letu 2013 povečali za 59 odstotkov oziroma za devet odstotkov v primerjavi z oceno realizacije letošnjega proračuna. Za investicijske odhodke načrtujemo 4,35 milijona evrov oziroma dobro polovico proračuna, kar je za 180 odstotkov več kot v letu 2013,« je občinskemu svetu, ki je osnutek proračuna obravnaval na novembrski seji, optimistične cilje predstavila občinska finančnica Marija Trelc. »Proračun je investicijsko naravnan. Želja je še mnogo več, a finančne zmožnosti so drugačne. Država je glavarino s 536 evrov znižala na 525 evrov na občana, zato smo vse sile usmerili v klestenje stroškov poslovanja občinske uprave in drugje. Druge možnosti niti nimamo, če želimo dokončati vse projekte, ki so že začeti,« je pristavil župan Ciril Kozjek.
Čeprav so občinski svetniki prihodnji proračun v prvi obravnavi gladko potrdili, pa je bilo med razpravo vseeno slišati nekaj kritičnih pripomb. Valerij Grašič (NSi) je tako med drugim opozoril, da vlada načrtuje znižanje glavarine celo na 500 evrov in ne na sprva napovedanih 525 evrov, a kot je povedala Trelčeva, je 525 evrov za zdaj edini uradni podatek o primerni porabi, ki so se ga pri pripravi proračuna zato tudi držali. Naj dodamo, da bi nova vlada po zadnjih informacijah rada še dodatno znižala povprečnino na vsega 490 evrov, čemur seveda župani odločno nasprotujejo. Če pa se bo vladina napoved uresničila, potem bo moral novi šenčurski župan vsebino proračuna še korenito spremeniti do njegove druge obravnave. Že tako ga je Mirjana Čemažar (SD), protikandidatka na zadnjih županskih volitvah, zbodla, da v predlaganem načrtu razvojnih programov ne najde ničesar, kar bi Šenčur odprlo svetu, kakršen je bil županov predvolilni slogan. »Odprli ga bomo v štirih letih, ne v enem. Če ga prej dvajset let nismo uspeli, potem ne morete pričakovati, da se bo to zgodilo tako hitro,« ji ni ostal dolžan Kozjek. Razpravljajoči svetniki so sicer imeli še vrsto drugih predlogov. Nekateri bi radi zvišali sredstva za gasilska društva, čeprav se je nato med obravnavo ugotovilo, da ta ne prejmejo ravno tako malo denarja. Svetniki so bili med drugim kritični tudi do zmanjšanja sredstev za kmetijstvo in do neenakomernega znižanja dotacij za posamezna društva.
Za investicije v cestno infrastrukturo bodo v prihodnjem letu namenili 2,19 milijona evrov, predvsem na račun s strani EU podprte gradnje kanalizacije na severu občine, ki bo letos stala še 1,34 milijona evrov. V proračunu je predvidenih tudi 582 tisoč evrov za gradnjo krožišča v poslovno cono, za katerega pa direkcija za ceste nima denarja. Za gradnjo vodovodnega omrežja bodo namenili 321 tisoč evrov, za nakup zemljišč (tudi v športnem parku v Šenčurju) pa pol milijona evrov. Petdeset tisoč evrov imajo pripravljenih za 450 tisoč evrov vredno rekonstrukcijo Blagnetove hiše, a bodo vanjo po županovih besedah zagrizli le v primeru uspeha na katerem od javnih razpisov.