Stane Zore na nadškofovskem sedežu
Frančiškanski pater Stane Zore je z nedeljsko škofovsko posvetitvijo in umestitvijo na nadškofovski sedež kot sedmi ljubljanski nadškof po letu 1961 tudi uradno prevzel vodenje ljubljanske nadškofije.
»Ob starših sem rasel skupaj s svojima sestrama Cirilo in Jožico ter bratom Francijem. Skupaj smo se učili in vse delili med seboj. Učili smo se živeti drug za drugega …« (Msgr. Stane Zore, novi ljubljanski nadškof)
»Na poti od Prešernovega trga do stolnice lahko izberete enega od treh mostov, ki se stekajo in povežejo na drugi strani brega. Morda je občasno v škofiji tako, da škofijski duhovniki izberejo en most, redovniki in redovnice drugega in končno verniki tretjega. Moje in naše želje so, da bi ta različnost poti vodila do stolnice, do škofa, kot porok edinosti Kristusu naproti.« (Dr. Juliusz Janusz, papeški nuncij v Sloveniji)
»S posvečenjem in umestitvijo ste postali kapetan, če se izrazim v jeziku športa, odlične ekipe duhovnikov. Res je, da ta ekipa ni več rosno mlada, vendar ohranja močno duhovno kondicijo, hoče delati skupaj, ohranja pogum pri odločanju, ob vsej raznolikosti darov in različnih mnenj želi igrati skupaj.« (Dr. Anton Jamnik, ljubljanski pomožni škof)
Ljubljana – Svečanost škofovskega posvečenja 4. oktobra letos imenovanega novega ljubljanskega nadškofa metropolita Staneta Zoreta in njegovega umeščanja na vodilni položaj nadškofije se je začela v frančiškanskem samostanu pri Tromostovju v Ljubljani, kjer je doslej bival novi nadškof. Več kot 50 frančiškanskih bratov se je poslovilo od svojega provinciala in mu podarilo ključe samostana, katerega vrata so zanj vedno odprta, frančiškanski križ, duhovniško oblačilo in šopek vrtnic. Ob treh popoldne se je v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja začela osrednja slovesnost, ki so se je poleg številnih vernikov udeležili najvišji predstavniki države, tudi predsedniki republike, vlade, državnega zbora in državnega sveta Borut Pahor, Miro Cerar, Milan Brglez in Mitja Brvar ter nekateri poslanci slovenskega in evropskega parlamenta.
Slovesnosti so se udeležili tudi zastopniki drugih verskih skupnosti v Sloveniji, diplomatski predstavniki tujih držav, škofje iz Italije, Avstrije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Srbije, župana Kamnika in Ljubljane Marjan Šarec in Zoran Janković, kardinal Franc Rode in slovenski škofje, med katerimi sta bila tudi upokojena Franc Kramberger in Alojz Uran, številni duhovniki in seveda nadškofov brat Franci, sestri Marija, ki deluje kot šolska sestra Cirila, in Jožica ter drugi sorodniki. Nadškofova starša Jožefa in Stanislav sta že pokojna.
Zadnja škofovska posvetitev v ljubljanski stolnici je bila januarja 2006, ko je bil v škofa posvečen sedanji pomožni ljubljanski škof dr. Anton Jamnik. Novi ljubljanski nadškof Stane Zore je za glavnega posvečevalca izbral apostolskega nuncija v Sloveniji nadškofa dr. Juliuzsa Januzsa, za škofa posvečevalca pa upravitelja ljubljanske nadškofije in novomeškega škofa Andreja Glavana in celjskega škofa ter upravitelja mariborske nadškofije dr. Stanislava Lipovška. Posvetitev in umestitev sta potekali po ustaljenem običaju. Novi nadškof je prišel pred posvečevalce v spremstvu brata frančiškana in župnika župnije Sela pri Kamniku Danijela Kaštruna, preddvorskega rojaka, ki sta jim izročila papeževo pismo oziroma bulo o imenovanju Staneta Zoreta za nadškofa. Prebral jo je prelat Vinko Vegelj. Sledil je nagovor v slovenščini (homilija) nuncija nadškofa Januzsa. Ko je pojasnjeval naloge škofovske službe in napotke papeža Frančiška, je med drugim tudi povedal, da je škof v prvi vrsti mučenec Vstalega … »Pogum umiranja, velikodušnosti v podaritvi svojega življenja za čredo so zapisani v genski zapis škofovske službe. Odpovedi in žrtve so prirojene škofovskemu poslanstvu. Škofovska služba ni sama sebi namen, ampak je za Cerkev, za čredo, za druge, zlasti za tiste, ki jih svet odklanja,« je povedal. Ko je novi nadškof Zore odgovoril na devet posvečevalčevih vprašanj, se je med petjem Litanij vseh svetnikov ulegel na stopnice, ki vodijo h glavnemu oltarju. Sledilo je polaganje rok na nadškofovo glavo, najprej posvečevalcev, nato pa kardinala Rodeta in prisotnih škofov, maziljenje njegove glave, izročitev evangelijske knjige, škofovskega prstana in palice ter škofovskega pokrivala mitre. Pokrivalo je nadškofu Zoretu daroval kardinal Franc Rode, palico pa bratje frančiškani. Novi nadškof se je nato smel usesti na nadškofov sedež in sprejeti od sobratov škofov poljub miru.
S slovesno mašo, ki jo je prvič v škofovski vlogi daroval novi nadškof in se na koncu sprehodil med verniki in jim podelil svoj blagoslov, je ljubljanska nadškofija tudi uradno dobila novega voditelja. Za svojo službo je izbral geslo Veselite se v gospodu.
Novi nadškof Stane Zore si je za svoj grb izbral pozno gotsko oblikovan španski ščit, na katerem so rumena zvezda, zelena odrezana vejica s tremi zelenimi lipovimi listi, grb sv. Frančiška in latinski križ in z na belem oblaku prekrižanima rokama Kristusa in Frančiška. Barve so slovenske: bela, modra in rdeča. Lipovi listi spominjajo na Zalipnikov dom, kot se je po domače reklo nadškofovi domačiji.
Včeraj se je novi nadškof prvič udeležil zasedanja Slovenske škofovske konference.