Na Brdu nastaja nogometni center
V Nogometni zvezi Slovenije pričakujejo, da se bodo v nacionalni nogometni center in v novo upravno stavbo na Brdu vselili 1. septembra 2015. Projekt je vreden 8,5 milijona evrov.
Brdo pri Kranju – Tri leta po porušitvi hipodroma se je na Brdu pri Kranju vendarle začela gradnja nacionalnega nogometnega centra, v katerem bodo potekali treningi in priprave vseh slovenskih reprezentančnih selekcij, po besedah predsednika Nogometne zveze Slovenije (NZS) Aleksandra Čeferina pa bodo vadbeni center skušali tudi tržiti. Gradnja novega doma slovenskega nogometa bo stala 8,5 milijona evrov, dobrih devet desetin sredstev je NZS pridobil od evropske in mednarodne nogometne organizacije UEFA in FIFA, preostanek bo zveza priskrbela sama. Državi ne bo treba primakniti niti evra, je poudaril Čeferin. »V vseh letih boja za gradbeno dovoljenje so nas vse vlade podpirale, zato pa smo imeli veliko več težav z uradniki na nižji ravni,« je dodal.
Nogometni center bo zrasel na 35 tisoč kvadratnih metrov velikem območju nekdanjega hipodroma in konjušnice, vseboval pa bo tri vadbena igrišča z večnamenskim športnim objektom in upravno stavbo NZS. Dokončali naj bi ga do 1. septembra prihodnje leto.
Po besedah projektanta Tomaža Krušca je bilo osnovno vodilo pri snovanju nogometnega centra ohraniti čim več zelenja, zato bo velik del večnamenskega objekta prekrit s travno rušo, na novo bodo ozelenili tudi sedanje velike asfaltne površine ob konjušnici.
Novo parkirišče, ki ga bodo uredili ob upravni stavbi NZS, bo skrito v gozdičku, nogometna igrišča pa, ko ne bodo v uporabi, sploh ne bodo vidna, saj bodo črte izginile, gole pa bodo pospravili. Med obstoječimi objekti bodo na sedanjih lokacijah obdržali kozolce »toplarje«, ki so del slovenske kulturne dediščine.
Vlada je sklep o prenosu stavbne pravice za 50 let na NZS za potrebe gradnje nacionalnega nogometnega centra sprejela 18. novembra 2010, kasneje pa še za gradnjo upravne stavbe. Hipodrom na jugozahodni strani posestva Brdo so začeli rušiti jeseni 2011, kasneje pa se je zavlekel postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja oziroma dovoljenja kranjskega zavoda za varstvo kulturne dediščine, saj bo treba za gradnjo upravne stavbe porušiti konjušnico in kovačijo. Dovoljenje so prejeli konec avgusta lani.