Kot veverica v kletki
Nadaljevanje pogajanj med vlado in sindikati o varčevalnih ukrepih ta teden ni prineslo napredka. Sindikalist Branimir Štrukelj opozarja, da je veliko možnosti za skupne sindikalne protivladne proteste.
Vlada brez pisnega predloga
»Vrtimo se kot veverica v kletki in ne gremo nikamor naprej. Za to v tem primeru nosi odgovornost vlada, v celoti,« je po sredinem nadaljevanju pogajanj o varčevalnih ukrepih za leto 2015 dejal predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Sindikate je razburilo, ker vladna pogajalska skupina, ki se ji je pridružil tudi finančni minister Dušan Mramor, tokrat prednje ni prišla s pisnim predlogom novih ukrepov oziroma z opredelitvijo do sindikalnega predloga. Časa za dogovor imajo še približno mesec dni, pogajanja pa se bodo nadaljevala v četrtek prihodnji teden. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je povedal, da bodo predloge natančno ovrednotili, da se bo do njih vlada lahko opredelila, predvsem pa, do katere meje lahko glede na javno-finančno stanje v državi sploh popusti. V vsakem primeru pa želi vlada iztržiti bistveno več, kot prinašajo letos veljavni ukrepi. V sindikatih v teh dneh potekajo različne aktivnosti, ki lahko tudi že pomenijo dodatna zaostrovanja v pogajanjih. Šolski sindikat Sviz se je tako včeraj opredeljeval do protestnega shoda, ki bi potekal 3. decembra, prav tako včeraj sta se policijska sindikata dogovarjala o poteku nadaljnjega sindikalnega boja ter usklajevala stališča in zahteve do vlade. Štrukelj je bil v sredo skoraj prepričan, da se bodo sindikati dogovorili za skupen protestni shod.
Rebalans proračuna potrjen
V sredo je državni zbor sprejel rebalans letošnjega državnega proračuna, s katerim se zagotavlja dodaten denar za izdatke, ki so bili ocenjeni prenizko, primanjkljaj pa povečuje na 1,2 milijarde evrov. Vlada je sicer poiskala tudi nekaj prihrankov. Letošnji prihodki državnega proračuna se tako zmanjšujejo za 20 milijonov evrov na 8,6 milijarde evrov, odhodki pa se povečujejo za 177 milijonov evrov na 9,8 milijarde evrov, zato se primanjkljaj povečuje na 1,2 milijarde evrov. Finančni minister Dušan Mramor je pojasnil, da je glavni razlog za nižje ocenjene prihodke v izpadu davka na nepremičnine, nižji pa bodo tudi prihodki od dohodnine ter trošarin. Za okoli 84 milijonov evrov so se zmanjšali tudi pričakovani prilivi iz skupnega evropskega proračuna. Odhodki so višji predvsem zaradi vse večjih obveznosti zaradi odplačila obresti, povečali so se tudi transferji v pokojninsko blagajno in še nekaj drugih izdatkov. Vlada ima sicer po besedah premiera Mira Cerarja resne namene, da se javnofinančni primanjkljaj z letošnjih 4,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) prihodnje leto zniža na 2,8 odstotka BDP, do leta 2017 pa povsem odpravi.
Cerarjeve kadrovske zagate
Državni zbor je v sredo potrdil Alenko Smerkolj za ministrico brez resorja, pristojno za razvoj, strateške projekte in kohezijo, ki bo na tem položaju zamenjala novo evropsko komisarko za promet Violeto Bulc. Iskanje kandidata za gospodarskega ministra se medtem nadaljuje. Zadnjemu kandidatu Gojku Koprivcu se je namreč pred tednom dni nepričakovano poslabšalo zdravstveno stanje, zato je predsednik vlade Miro Cerar v ponedeljek njegovo kandidaturo umaknil. Poiskati pa bo moral tudi novega direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije, saj je komaj 22 dni po imenovanju s tega položaja »zaradi zunanjih pritiskov« odstopil Andrej Oček.
Ustavni sodniki o Janševem mandatu
Ustavno sodišče je včeraj nadaljevalo obravnavo pritožbe predsednika SDS Janeza Janše zaradi odvzema mandata državnega poslanca, predlaga pa tudi začasno odredbo, da sodišče začasno zadrži odločitev državnega zbora, ki je 15. oktobra Janši odvzel mandat zaradi pravnomočne obsodbe na zaporno kazen v zadevi Patria.
Reševanje smučarije na Pohorju
Terme Maribor od tega tedna tudi uradno upravljajo hotele propadlega Športnega centra Pohorje, za katere je podpisalo kratkoročno najemno pogodbo do 12 mesecev, po njenem preteku pa se bodo morda pogajali tudi o nakupu objektov. Upravljanje žičnic na Pohorju je sicer že pred časom prevzel občinski avtobusni prevoznik Marprom.