Ob znižanju povprečnin in financiranja investicij se v občinah bojijo, da bodo ogroženi njihovi projekti. Na sliki: lani začeta obnova Cankarjevega trga v Škofji Loki, končana avgusta letos. / Foto: arhiv GG

Država bi spet vzela občinam

K varčevanju naj prispevajo tudi občine, zato za prihodnje leto vlada predlaga znižanje povprečnin zanje in ukinitev sredstev za investicije. V občinah temu nasprotujejo.

Kranj – Pri pripravi državnega proračuna za prihodnje leto vlada predlaga ukinitev sofinanciranja investicijskih projektov občin in znižanje povprečnine, ki določa, koliko denarja občine dobijo od države. S tem bi državni proračun privarčeval 90 milijonov evrov. Vsa tri združenja občin tem pred­logom ostro nasprotujejo, češ da bo to ogrozilo izvajanje njihovih nalog in dokončanje investicij, tudi tistih, ki so sofinancirane iz evropskih sredstev. V dosedanjih dogovorih o povprečnini se je država zavezala, da bo ob njenem znižanju občinam za desetino zmanjšala stroške, kar pa se doslej ni zgodilo. V primeru odvzema sredstev združenja občin napovedujejo celo ustavno presojo. V teh dneh se predstavniki občin še dogovarjajo s pristojnimi ministrstvi, na pogovor pa vabijo tudi predsed­nika vlade Mira Cerarja, s katerim se želijo sestati na vseslovenskem srečanju županov prihodnji teden. Izpada prihodkov, ki bi bil posledica predlaganih ukrepov, občine same ne bi mogle nadomestiti, zatrjujejo v občinah. Predlog finančnega ministrstva, naj jih nadomestijo s pobiranjem nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč na podlagi regis­tra nepremičnin, vzpostav­ljenega ob množičnem vrednotenju, se jim prav tako ne zdi sprejemljiv.

Kakšna je reakcija na predlagan varčevalni ukrep v nekaterih gorenjskih občinah? »Negativna,« je dejal župan občine Škofja Loka Miha Ješe. »Z znižanjem povprečnine smo prikrajšani pri vsem. V proračun namreč priteče manj denarja. Država nam sicer že tretje leto znižuje tovrstne prihodke in čeprav je bilo obljubljeno, da bo hkrati s tem znižala tudi stroške občin, tega še ni bilo. Nasprotno, stroške celo povečuje. Da bi izpad nadomestili s pobiranjem nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, prav tako ni rešitev. Letos je zaradi poskusa uvedbe zakona o nepremičninah prišlo celo do zamika pri plačilu nadomestil. Zadnjo tranšo pričakujemo proti koncu leta, zamik plačila pa je med letom precej omajal našo likvidnost in nam otežil izvajanje naših projektov.«

»V letu 2015 je v ZIPRU predvidena povprečnina 525 evrov, v letu 2014 je bila 536 evrov, kar pomeni okoli dva odstotka znižanja primerne porabe ob pogoju, da ostali parametri ostanejo enaki. Za občino predstavlja to 90.673 evrov manj sredstev v proračunu. Poleg tega se bodo za dva odstotka zmanjšala sredstva, namenjena za investicije, kar skupaj predstavlja več kot 210.000 evrov manj sredstev v proračunu leta 2015 za financiranje investicij,« so v občini Železniki natančno izračunali, koliko lahko izgubijo v prihodnjem letu. Kot pravi župan Anton Luznar, bi morali izpad porazdeliti med vsemi proračunskimi postavkami. Na srečo v prihodnjem letu ni predvidenih tako velikih naložb, kot jih denimo izvajajo lani in letos, razen obnove vodovodnega sistema v Železnikih, obnove vrtca in začetka gradnje športnega igrišča v Dolenji vasi.

Občine davčni servis države

V občini Cerklje še niso izračunali, koliko bi izgubili z znižanjem povprečnin in ukinitvijo sofinanciranja investicij. Župan Franc Čebulj namreč upa, da do tega vendarle ne bo prišlo: »Ta način zategovanja pasu ne vodi iz krize. Samo če gledamo zadnja leta, so edini investicijski motor občine, kjer sicer projekti potekajo tudi z veliko sredstvi Evropske unije.« Čebulj pravi, da od institucij, katerih programe občine sofinancirajo, dobivajo informacije o tem, da se bodo morale v večji meri same financirati, gre pa zlasti za ustanove s socialnimi dejavnostmi. Boji se, da bodo z državnimi rezi ogrožene tudi investicije. Tudi v Cerkljah ne pričakujejo rešitve od pobiranja nadomestila za stavbna zemljišča, češ da občina ne more biti »davčni servis države«. Župan pravi, da bi lahko pobrali več denarja z nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča, a so na tem področju precej socialni. »Ljudi ne moremo obremenjevati še bolj, kot so že sedaj,« meni župan Čebulj.

Ob nekaj več kot dvoodstotnem znižanju so v Občini Radovljica ocenili, da bi leta 2015 prejeli približno 200.000 evrov manj povprečnine kot v letu 2014, za investicije bi se znesek znižal še za dodatnih 100.000 evrov. »Znesek za investicije se je zniževal že od leta 2009, ko smo v ta namen prejeli še 209.000 evrov. Znižanje pomeni veliko posledico za odhodkovno stran proračuna tako za tekoče stroške kot za investicijska vlaganja. Sredstva za investicije smo v preteklih letih namenili za sofinanciranje lastne udeležbe pri sofinanciranih projektih in za obnovo cestne infrastrukture, za kar nepovratnih sredstev ni več na razpolago,« odgovarja Manca Šetina Miklič iz županovega kabineta. Pobiranje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča pa v občini Radovljica temelji na podatkih, zajetih v registru nepremičnin in že vključujejo vrednosti novega vrednotenja nepremičnin. To občini omogoča sprememba odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča, ki je bil spremenjen v letu 2012. Tako večjega prihodka iz tega naslova v naši občini ni pričakovati, še dodajajo na občini Radovljica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 17. november 2023 / 16:27

Tragična smrt planiške legende

V Planici žalujejo za dolgoletnim vodjo letalnice Iztokom Pergarcem - Ičem, ki je umrl v ponedeljek, ko je med popravilom strehe na servisnem objektu omahnil z lestve.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Najlepša štirideseta

V Kranju se je na enem izmed križišč pojavil plakat, s katerega se je smejalo kup lepotic v kopalkah, spodaj pa je pisalo Muri jih ima 40, Kavka pa je doživela 12 ur.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Uspešno leto za Nissan

Nissan je na slovenskem trgu leto 2006 zaključil s prvencem: več kot 1000 registriranih avtomobilov v koledarskem letu. Do konca novembra je Nissan držal v rokah 1,69-odstotni delež. R...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Slovenija bo gostila premiero Twinga

Pri Renaultu Slovenija so napovedali, da bo spomladi Slovenija gostila premiero novega modela twingo, katerega proizvodnja bo potekala v novomeškem Revozu. Na predstavitev bo povabljen...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Skoraj brez plusov

Lansko leto je bilo za avtomobilske uvoznike in prodajalce precej težko.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Kraljevski razred

Test: Citroën C6 2.7 HDI Exclusive