
Decembra odločitev o dokapitalizaciji
Banke upnice bodo o nujni dokapitalizaciji Alpine s pretvorbo terjatev v višini najmanj devetih milijonov evrov predvidoma odločale v začetku decembra. Žirovska družba je zaradi prezadolženosti od julija v postopku prisilne poravnave.
Žiri – Alpino, ki je zaradi prezadolženosti od 21. julija v postopku prisilne poravnave, bodo po vsej verjetnosti banke upnice dokapitalizirale s svojimi terjatvami do žirovske družbe. To po torkovi seji obeh upniških odborov, na katerih so se seznanili s poročilom kranjskega sodišča, da Alpina Holding kot lastnik Alpine v treh mesecih ni izvedel potrebne dokapitalizacije, h kateri je bil pozvan, pričakuje tudi prisilni upravitelj Veljko Jan. »Upniška odbora o dokapitalizaciji ta teden še nista odločala, seznanila sta se le s poročilom sodišča in poročilom vodstva Alpine o poslovanju. Odločitev o dokapitalizaciji bodo banke upnice predvidoma sprejele v začetku decembra, ko se po insolventni zakonodaji počasi že izteka petmesečni rok za prejem takšne odločitve,« je razložil Jan. Upniški odbor ločitvenih upnikov sicer sestavljajo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), SKB banka, Abanka in Hypo Bank.
Alpina Holding, ki si očitno prizadeva obdržati lastništvo, na zadnjih dveh skupščinah Alpine ni podprl dokapitalizacije s terjatvami bank upnic, ki bi s tem postale lastnice žirovskega podjetja, temveč je na oktobrski skupščini zahteval revizijo poslovanja hčerinske družbe na Kitajskem, poročilo o nastanku insolventnosti in pojasnila o slabitvah premoženja, ki so pripeljale Alpino do negativnega kapitala. Dokapitalizacija Alpine je sicer eden ključnih elementov načrtovanega finančnega prestrukturiranja, ob tem opozarja upravitelj Veljko Jan. Načrt namreč predvideva, da bo finančno reorganizacijo Alpine možno izvesti le, če bodo banke upnice v osnovni kapital družbe pretvorile najmanj devet milijonov evrov zavarovanih ali navadnih finančnih terjatev. Kot je znano, so se o takšni dokapitalizaciji pogovarjali že pred uvedbo prisilne poravnave, a pogajanja niso bila uspešna, DUTB pa potem ni želel podaljšati konec maja zapadlih posojil, zato je bil direktor Alpine Matjaž Delopst tudi prisiljen predlagati uvedbo postopka prisilne poravnave.
Poleg dokapitalizacije načrt finančnega prestrukturiranja predvideva tudi desetletni reprogram finančnih obveznosti Alpine, moratorij na izplačilo glavnic do 31. decembra prihodnje leto, znižanje obrestne mere, pri čemer se obresti za leti 2014 in 2015 plačajo enkrat letno (na 31. december), od leta 2016 naprej pa mesečno. Letni obrok za plačilo glavnice se izvede v dveh polovicah novembra in decembra 2016. Prisilna poravnava na navadne poslovne terjatve, prednostne terjatve in izločitvene terjatve ne učinkuje.
Iz seznama preizkušenih terjatev, konec oktobra objavljenem na spletnih straneh Ajpesa, ki pa bo po besedah Veljka Jana v kratkem spremenjen, je razvidno, da je prisilni upravitelj ločitvenim upnikom priznal 19,4 milijona evrov terjatev, skoraj 22 milijonov evrov pa jih je prerekal. »Pri tem ne gre za klasično prerekanje, saj sem te terjatve zgolj uvrstil med navadne terjatve,« opozarja Jan. Navadnih terjatev je tako priznanih za skupno slabih 25 milijonov evrov, za 11 milijonov evrov pa je prisilni upravitelj priznal tudi pogojnih terjatev. Večino terjatev (skoraj 28 milijonov evrov) do Alpine ima DUTB.
Poslovanje Alpine se je letos izboljšalo, saj so v prvih devetih mesecih ustvarili 38 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je za trinajst odstotkov več kot lani. Samo septembra so ustvarili 5,93 milijona evrov prihodkov in 400 tisoč evrov dobička iz poslovanja. Čisti finančni izplen je bil septembra vseeno negativen v višini 171 evrov, na kar so vplivale obračunane obresti po višji zamudni obrestni meri, predvsem pa slaba tečajna razlika oziroma trenutno močan dolar, je v rednem poročilu, objavljenem prejšnji mesec na Ajpesu, objavil direktor Matjaž Delopst. »Alpina ima še star dolg v dolarjih, ki bi ga morali zapirati s hčerinskim podjetjem na Kitajskem, pa tudi približno enake terjatve do istega podjetja. Ta dolg bi morali že zdavnaj medsebojno zapreti, kar pa še ni možno,« pojasnjuje Jan. Vodstvo Alpine smo zaprosili tudi za zadnje podatke o poslovanju v prvih desetih mesecih, vendar odgovora nismo prejeli. Po naših podatkih pa so do konca oktobra ob 43 milijonih evrov prihodkov od prodaje ustvarili 811 tisoč evrov dobička iz poslovanja, končni finančni izid pa je zaradi prej naštetih razlogov še vedno negativen.