Od porekla do krožnika
Medved, buča, bikec, smuč, potočni rak, zlatovčica, zajec, fižol, smrekovi vršički, rdeča pesa, zelišča, korenje so bili glavni predstavniki menija, ki so ga ob odprtju novembrskih Okusov Radol'ce predstavili na edinstveni večerji v gostilni Lectar v Radovljici.
Da v Radovljici kulinarične razvade igrajo še kako pomembno vlogo, smo ugotovili že drugič. Po lanskoletni premierni akciji Okusov Radol'ce se gostinci z območja občine Radovljica tokrat povezujejo v še večjem obsegu. Verjamejo, da je 'vse več dobrih gostiln', kar so uporabili tudi za slogan letošnje novembrske akcije.
V projektu Okusi Radol'ce se združujejo restavracije in gostilne z območja občine Radovljica. Tako bo novembra kar deset sodelujočih gostiln in restavracij ponujalo poseben, lokalni meni. Teh bo šestnajst po enotni ceni petnajst evrov; vključujejo pa najmanj tri hode. Posebnost menija pa je prav v tem, da sestavine zanj prihajajo od lokalnih pridelovalcev in ponudnikov, kar je zapisano tudi pri vsaki jedi, tako da točno veste, od kod neka sestavina prihaja.
Uvodni dogodek v novembrske Okuse so organizirali prejšnji četrtek na Linhartovem trgu v Radovljici. Predstavili so se kmetje, čebelarji, zeliščarji, sirarji, ki bodo ves mesec radovljiške kuharje zalagali z lokalnimi sestavinami. V duhu dobrih gostiln pa je ob odprtju zaigral tudi Andrej Šifrer.
Nadgradnja uvodnega dne pa je bila edinstvena večerja pri Lectarju, kjer so različni radovljiški kuharski mojstri pripravili pethodni meni, ki so ga pospremila tudi vina, ki jih je za k hrani izbral Aleš Čebašek, zaradi njegove odsotnosti pa gostom predstavil Stanislav Žlebnik. Glasbeno so večer razigrali narodnozabavni napevi. Prisluhnili smo tudi znamenitemu zvoku orglic Jožeta Andrejaša.
Pri aperitivu, prigrizkih in sestavi menija so sodelovali: Trgovina 18sedem3, Gostišče Draga, Gostišče Tulipan, Restavracija Hotela Krek, Joštov hram, Vila Podvin, Gostilna Lectar, restavracija hotela Lambergh Chateau in Gostilna Kunstelj. Okusi, ki so se nam najbolj vtisnili v spomin, pa so bili zelenjavni aperitiv, simpatično postreženi vampi na žaru, medvedova pašteta s sirupom smrekovih vršičkov, krema česnovih cvetov in zeliščna omaka, ki so jo postregli k izvrstni zlatovčici, in krona večera: korenčkova tortica z zelenjavo in sladoledom, umetnija, ki jo je zakrivila Kunstljeva kulinarična mojstrica Maja Buden.