
Z nagrajeno kuhinjo želijo prodreti tudi na avstrijski trg
Pohištvo Potočnik iz Dorfarij je izdelalo kuhinjo, ki je na letošnjem pohištvenem sejmu v Ljubljani pobralo kar pet priznanj, tudi najvišje.
Dorfarje, Trata – Na nedavnem sejmu pohištva Ambient Ljubljana je mednarodno komisijo med razstavljenimi izdelki s svojo funkcionalnostjo in vrhunskim oblikovanjem najbolj navdušila kuhinja Smreka in Terazzo, ki jo je izdelalo Pohištvo Potočnik iz Dorfarij. Letošnje najvišje priznanje top of the top (omenjena kuhinja je sicer prejela še štiri druga priznanja) pa ni prvo, ki jo je na ljubljanskem pohištvenem sejmu prejel samostojni podjetnik Aleš Potočnik, ki je mizarsko delavnico od očeta prevzel pred štirinajstimi leti, sicer pa predstavlja že četrto generacijo mizarjev v družini. Najvišje priznanje je namreč za kuhinjo Les iz masivnega slovenskega lesa akacije in jesena prejel že lani, poleg tega sta se njegovi kuhinji med deset najboljših sejemskih izdelkov uvrstili tudi v letih 2011 in 2012. Našteta priznanja so seveda tudi zasluga priznanega oblikovalca Jurija Krapeža, s katerim Potočnik sodeluje že od leta 2007.
»Prvotna zamisel je bila, da letošnjo kuhinjo izdelamo iz masivnega smrekovega lesa in surovega betona, a se je oblikovalec odločil, da nekoliko omili mojo idejo in se je raje odločil za terazzo, torej brušen beton, ki ga je pogosto uporabljal Plečnik, do pojava keramičnih ploščic pa je bil tudi zelo uporaben za kopalnice in stopnišča,« je pojasnil Potočnik, ki je sicer surov beton že uporabil pri kuhinji, s katero se je na ljubljanskem sejmu predstavil pred petimi leti. »Vendar ni požela pravega odziva. Očitno je bila ideja res predivja,« se nasmehne. Morda nenavadno za slovenski prostor, ne pa tudi na drugih trgih, saj je Potočnik uporabo betona v kuhinjah prvič zasledil že leta 2009 na sejmu v Milanu, ki ga redno obiskuje zadnjih sedemnajst let, enako tudi kölnski sejem. »Milanski sejem je glede spoznavanja novih trendov v oblikovanju kuhinj v Evropi zagotovo najpomembnejši,« je pristavil. Smreka ni pogosto uporabljen material za kuhinje, nastala pa je po zamisli, da iz poceni materiala nastane kakovosten in uporaben izdelek, je še razložil.
Nagrajena kuhinja Smreka in Terazzo je tudi med obiskovalci ljubljanskega sejma požela odličen odziv, pravi Potočnik, prejel je tudi že nekaj konkretnih povpraševanj. »Ta kuhinja najbolj sodi v lesene hiše, zato je najbrž bolj kot za slovenski zanimiva za avstrijski trg. V Avstriji zagotovo obstajajo kupci, ki bi jih ta kuhinja zanimala, zato jo bomo predstavili tudi na sejmih na Dunaju in v Celovcu,« je dejal.
Pohištvo Potočnik ni znano le po kuhinjah, saj izdelujejo kompletno notranjo opremo od notranjih vrat do različnega pohištva za stanovanjske in poslovne objekte. Podjetje je od leta 2000, ko je mizarsko obrt prevzel Aleš, precej zraslo. »Računam, da bomo prihodnje leto rast še povečali, saj precej vlagamo v trženje, zlasti na avstrijskem trgu,« je povedal Potočnik, ki je ob Vrbskem jezeru odprl svoje predstavništvo Möbel Potocnik GmbH, svoji kuhinji pa ima od marca razstavljeni tudi pri poslovnem partnerju na Dunaju.
Lani so se iz Dorfarij, kjer so bili prostorsko precej utesnjeni, preselili v nekdanje prostore Jelovice v industrijski coni Trata. Tam imajo na razpolago 1700 kvadratnih metrov proizvodnih in razstavnih površin, kar jim poleg lažje organizacije dela nudi tudi možnost nadaljnje rasti. Že od leta 2008 uporabljajo t. i. CAD-CAM tehnologijo, ki je bila takrat precejšnja novost tudi za evropski prostor. Letos so investirali v novo tehnologijo za proizvodnjo notranjih vrat, še pove Potočnik. »Poleg klasičnih vrat izdelujemo tudi vrata nestandardnih višin, vrata s skritimi podboji in s posebnimi vrstami odpiranja,« je še razložil.