Vrh le vmesna postaja
Kranj – Tudi v jesenskem in zimskem času je hoja po gorah privlačna, a preden se tja odpravite, se na pot ustrezno pripravite, da bo ta čim bolj udobna in varna, opozarjajo policisti in dodajajo, da je vrh vzpetine le vmesna postaja; cilj je varna vrnitev domov.
V tednu krompirjevih počitnic se bo najbrž veliko družin s šolarji odpravilo na izlet v hribe, kjer pa se že začenjajo zimske razmere, zato je potrebna dodatna previdnost. Prav tako velja, da obisk gora z otroki zahteva veliko pozornosti in prilagajanja. Poleg previdnosti so za varen obisk gora potrebne tudi ustrezna oprema, psihofizična kondicija in izkušnje. »Poskrbite, da bo izlet v gorski svet varen. Izbirajte takšne poti, ki so primerne vaši psihofizični pripravljenosti, in ne pozabite na ustrezno opremo. Svetujemo, da se v gore ne odpravite sami. Če nimate veliko izkušenj, pa se pridružite organiziranemu pohodu pod vodstvom izkušenih gornikov,« svetujejo v policiji. Če se zgodi, da poti ne (z)morete končati, vzpon prekinite, če ocenite, da potrebujete pomoč strokovnih služb, pa brez oklevanja pokličite pomoč na številki 112 ali 113.
Po besedah vrhunskega alpinista Klemna Premrla lahko veliko nesreč preprečimo že z upoštevanjem osnovnih pravil gorništva. Pred vzponom je treba preveriti vremensko napoved in oceniti, ali načrtovano pot zmoremo. Pred odhodom poskrbite za ustrezno obutev, topla in rezervna oblačila, pijačo in hrano z visoko energijsko vrednostjo, s seboj vzemite mobilni telefon in osebni komplet prve pomoči.
Med nujno opremo pohodnika sodi tudi kakovosten nahrbtnik, zato policija vabi k sodelovanju v nagradni igri. Pravilni odgovor na vprašanje, kateri je najvišji vrh Karavank in koliko je visok, do 5. novembra pošljite na nagradnaigra@policija.si. Srečni izžrebanec bo iz rok alpinista Premrla prejel nahrbtnik, skupaj pa bosta še obiskala Letalsko policijsko enoto, kjer jima bodo predstavili svoje delo in opremo.