
V-oglje vrhunske keramike
V Muzeju Občine Šenčur so v torek odprli razstavo del udeležencev 9. Mednarodnega simpozija umetniške keramike V-oglje 2014.
Šenčur – Odprtje razstave zgodaj jeseni v Muzeju Občine Šenčur je že po tradiciji neke vrste zaključno dejanje vsakoletnega simpozija, ki poteka štirinajst dni v začetku julija v domačem ateljeju Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana v Vogljah. Simpozija se je udeležilo štirinajst avtorjev različnih likovnih usmeritev, od tega je bilo mojstrov umetniške keramike letos pet. Ob obeh gostiteljih so bili letošnji udeleženci Simpozija še Aziz Baha Orken iz Turčije, Doris Becker iz Luksemburga, Jindra Vikova s Češke, Theodora Chorafas iz Grčije in Slovenka Lučka Šičarov. V Vogljah pa so letos ustvarjali še številni gostje, med njimi Rolando Giovaninni iz Italije, Ivan Skubin, Majda Jager Schlosser, Vlado Leben, Biserka Komac, Roman Planko, Urška Aljančič, Zlatica Becci, Lenča Belehar in fotografa Katja Bidovec ter Arne Hodalič.
Nekaj besed o gostih in ustvarjenih delih je zbranim, tudi tokrat so bili prostori muzeja premajhni za vse obiskovalce, podal umetnostni zgodovinar ddr. Damir Globočnik, ki že dolga leta sodeluje s Simpozijem. V nekaj besedah je opisal umetniški slog in kredo delovanja vsakega od sodelujočih, ob tem pa poudaril, da je Simpozij V-oglje nedvomno eno najbolj zanimivih domačih likovnih srečanj, hkrati pa tudi edino z mednarodno udeležbo avtorjev umetniške keramike v Sloveniji. Doslej se je v Vogljah zvrstilo že preko sto umetnikov, med njimi številnih akademsko izobraženih avtorjev in profesorjev keramike. »Simpozij je za sodelujoče vselej velika priložnost za izmenjavo mnenj, učenje novih tehnik in pridobivanje novih znanj na področju umetniške keramike. Glede na presenetljivo formalno in vsebinsko raznolikost med avtorji pa je za vse nas, ki Simpozij spremljamo, pa naj bo to od blizu ali pa tu prek razstavljenih del, to odlična priložnost za seznanjanje z avtorji in različnimi sodobnimi tehnikami, ki jih ti uporabljajo,« je dejal Globočnik.
Zadnja tri leta na Simpoziju sodeluje tudi fotograf Arne Hodalič, ki vsakič izbere enega od svojih mladih študentov, ki fotografira udeležence Simpozija. Letos je bila to Kranjčanka Katja Bidovec. »Moram reči, da nama je s Katjo uspelo ustvariti zelo zanimive portrete. Vodilo je bila ideja, da keramika ni le stvar, ki nastaja v glavah, ampak je tudi rezultat materialnega odnosa do gline in tehničnega znanja. Zato oči, ki so nekako zunanji izraz našega mišljenja, pogledajo skozi roke,« je povedal predavatelj na VIST in FDV, docent Arne Hodalič.
Vesela, da jima je z Nikom v devetih letih uspelo Simpozij pripeljati na tako visoko raven, ta pa hkrati ostaja prijazen in prijateljski do vseh, je bila tudi Barba Štembergar Zupan, ki je še posebej izrazila zahvalo dolgoletnemu županu Šenčurja Miru Kozelju, ki je v Simpoziju prepoznal kvaliteto in vsa leta stal za to uspešno zgodbo. »Danes v muzeju čutim veliko pozitivne energije, prijateljstva, ljubezni in tistega, česar imata v neizmerni količini Barba in Niko, namreč trdne volje. Tudi zato bomo prihodnje leto pozdravili že deseti Simpozij. Upam, da nas bodo enkrat slišali tudi v Ljubljani,« je dejal Miro Kozelj, ponosen na to, da ime Občina Šenčur edinstveno zbirko umetniške keramike v Sloveniji. Ta bo od prihodnjega februarja naprej za skoraj pol leta na ogled v Muzeju keramike v Berlinu.