
Vlada sprejela rebalans
Učinek dogovorjenih ukrepov za rebalans proračuna za leto 2015 naj bi znašal 715 milijonov evrov, kar bi zadostovalo za dosego ciljnega primanjkljaja pod tri odstotke BDP.
Rebalans zahteva odrekanja
Nova vlada se je ta teden uspela dogovoriti o ukrepih za rebalans državnega proračuna za leto 2015, s katerimi naj bi dosegla ciljni primanjkljaj pod tremi odstotki bruto domačega proizvoda (BDP), ki ga od nas terja Evropska komisija. Predsednik vlade Miro Cerar je ob tem dejal, da so se koalicijski partnerji odrekli marsičemu, da bodo lahko izpolnili vse zahtevne kriterije za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, s tem pa gradijo »pozitivno zgodbo, ki jo Slovenija potrebuje«. Predsednik SD Dejan Židan je zadovoljen, da za socialne transferje ostaja približno enako sredstev kot letos – torej okoli 1,3 milijarde evrov. V DeSUS-u so pa se zadovoljili z 19 milijoni evrov namesto sprva zahtevanimi 40 milijoni evrov za izplačilo regresa upokojencem. Predsednik stranke Karl Erjavec pravi, da se glede na položaj in finančni okvir, ki ga moramo doseči, zavedajo, da je bilo treba popuščati. Minister za finance Dušan Mramor je razložil, da so ukrepi usmerjeni v dva cilja: s spremenjeno strukturo izdatkov spodbuditi gospodarsko rast in hkrati doseči ciljni primanjkljaj pod tremi odstotki bruto domačega proizvoda (BDP). Tako bodo v strukturi izdatkov povečali deleže investicijskih odhodkov in transferjev za investicije ter izdatkov za blago in storitve, ki imajo glede na izračune ministrstva daleč največji učinek na rast BDP. Skupaj bo za to namenjenih 1,5 milijarde evrov. Mramor pričakuje še dodatnih 108 milijonov evrov priliva v proračun, tudi na račun zvišanja davka na finančne storitve, boljšega pobiranja javnih dajatev in uvedbe trošarine za pijače z dodanim sladkorjem. In kje so predvideni največji rezi za načrtovani prihranek v višini 607 milijonov evrov? Največji rez naj bi prineslo zmanjševanje stroškov dela v javnem sektorju, prihranili naj bi tudi pri javnih naročilih, znižanju povprečnine za občine, uvedbi polnega plačila prispevkov za študentsko delo, nadomestitvi nepovratnih subvencij v povratna sredstva in pri sofinanciranju občinskih investicij.
Bulčeva postala evropska komisarka
Dosedanja ministrica brez listnice, pristojna za razvoj, strateške projekte in kohezijo Violeta Bulc je postala nova evropska komisarka za promet. Evropski poslanci so namreč ta teden na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 423 glasovi za, 209 proti in 67 vzdržanimi potrdili novo Evropsko komisijo Jeana-Clauda Junckerja. Violeto Bulc so tedaj še kot kandidatko za komisarko pred pristojnim odborom evropskega parlamenta zaslišali v ponedeljek. Na njem je pustila precej boljši vtis kot njena predhodnica Alenka Bratušek, zato so jo koordinatorji odbora Evropskega parlamenta za promet ocenili kot ustrezno, odločitev pa je bila potrjena brez glasovanja. Pozitivne ocene pa Bulčeva ni požela le v evropskem parlamentu, temveč tudi doma. Predsednik vlade Miro Cerar je tako izrazil upanje, da bo Bulčeva pri svojem delu uspela dati prispevek tudi Sloveniji.
Vlada nepopolna
S potrditvijo Violete Bulc za novo evropsko komisarko se je v novi slovenski vladi izpraznilo eno ministrsko mesto, a premier Miro Cerar mora poiskati dva nova kandidata za ministra. Prejšnji teden je namreč nepreklicno odstopil gospodarski minister Jožef Petrovič. Za to se je odločil zaradi postopka Agencije za varstvo konkurence zoper DZS, v kateri je bil tedaj zaposlen, Mladinsko knjigo trgovina in Extra Lux zaradi sporne prodaje pisarniškega materiala državnim organom in drugim organom javne uprave. AVK je za omenjene družbe ugotovila, da so od sredine 2007 do konca leta 2012 kršile zakon o preprečevanju omejevanja konkurence, ker da so se med seboj nedopustno dogovarjale o cenah pisarniškega materiala. Petrovčič sicer navaja, da je odstopil, da bo lahko v miru dokazal, da ni storil očitanih dejanj.
Ponovno štetje v Postojni
V Postojni ta teden vnovič preštevajo vse glasovnice, oddane v drugem krogu županskih volitev. Rezultat je bil zelo tesen: kandidat skupine volivcev Igor Marentič je namreč le za glas premagal dosedanjega župana Jerneja Verbiča, ki je bil kandidat liste Skupaj-Poper, ta pa se je zaradi tesnega izida odločila za podajo ugovora zaradi suma nepravilnosti pri delu volilnih odborov. Volilna komisija je na podlagi ugovora v sredo odločila, da še enkrat pregledajo in preštejejo vse oddane glasovnice.