Gradnja za vnuke gre h koncu
V škofjeloški občini končujejo gradnjo kanalizacijskega sistema, obe čistilni napravi sta narejeni in poskusno obratujeta.
Škofja Loka – Pri projektu, od katerega bodo imeli korist še naši vnuki, v občini Škofja Loka gradijo zadnje metre kanalizacijskega omrežja, je ta teden povedal župan Miha Ješe. Gradbišča so še na območju zbirnega kanala pri Tehniku in na območju južnega portala predora skozi Sten, na zahtevnejšem terenu na zahodnem delu Sorške ceste, gradbenike pa čaka še del med zadrževalnikom in Sorško cesto ter povezava med tehnikom in Staro cesto, kar bo verjetno povzročilo nekaj slabe volje tudi v prometu.
Gradnja in izboljšava kanalizacijskega sistema je potekala na petih odsekih: zbirni mestni kanal, zbirni kanal Trata, kanalizacije na območju Puštala, Stare Loke, Virloga, Binklja, Trnja in Veštra in kanalizacija Godešič, Reteče, Gorenja vas – Reteče. Na teh območjih je izvajalec zgradil tudi pripadajoče objekte, in sicer šest razbremenilnikov, tri razbremenilne bazene in dva zadrževalna bazena deževnih voda ter sedem črpališč. Na večini omenjenih objektov so že pridobili uporabna dovoljenja.
Z izvedbo projekta bodo v Škofji Loki pridobili urejeno primarno infrastrukturo za odvajanje odpadnih voda, posodobljeno centralno čistilno napravo na Suhi in novo v Retečah. Za priključitve hiš na javno kanalizacijo je treba ločeno od tega projekta zgraditi tudi sekundarno kanalizacijsko omrežje in opraviti priklope objektov na zgrajeno javno infrastrukturo. Medtem ko so za primarna kanalizacijska omrežja pridobili denar iz evropskega kohezijskega sklada (v višini več kot tri četrtine upravičenih stroškov), so za nekatere sekundarne vode pridobili strukturna sredstva in morali zato dela že dokončati. To velja za Cankarjev trg in del Stare Loke, je še povedal župan Ješe. Na območju Puštala, Godešiča in Reteč pa sekundarno omrežje še gradijo. Gre za velik in zahteven projekt, je pritrdil Drago Šalamun, predstavnik podjetja Pomgrad, izvajalca del. Z izvedbo so zadovoljni, dela gredo uspešno h koncu, potekala so brez večjih težav, težavno je bilo predvsem delo na »živi kanalizaciji«, je ocenil Šalamun in se zahvalil ljudem, ki so strpno prenašali gradnjo in spremljajoče cestne zapore. Vreme pa jih ni preveč oviralo, saj je bila septembra, ko so bile vremenske razmere najslabše, glavnina del že opravljenih.
Pogodbena vrednost izvajalskih del v projektu za gradnjo znaša slabih 13,4 milijona evrov, od tega za primarne kanalizacije 5,8 milijona evrov. Projekt, ki je največji, kar jih je do zdaj izvedla Občina Škofja Loka, je sicer del skupine projektov Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v porečju Sore, v katero so vključene vse štiri občine na Škofjeloškem, skupna vrednost vseh podpisanih izvajalskih pogodb je 19,7 milijona evrov.