
Športniki na usposabljanju
Slovenska vojska je v vadbenem centru Rudolfa Badjure na Pokljuki pripravila tridnevno usposabljanje vrhunskih športnikov, ki so zaposleni v Slovenski vojski.
Rudno polje – Slovenska vojska zaposluje več kot 60 vrhunskih športnikov in športnic, od tega se jih 32, med njimi številna prepoznavna imena kot so Filip Flisar, Primož Kozmus in Klemen Bauer, te dni mudi na Pokljuki, kjer se udeležujejo rednega letnega usposabljanja. Kot je povedal poveljnik športne enote Miran Stanovnik, je zaposlitev vrhunskih športnikov v vojski, policiji ali carini velika podpora, ki jo država daje športu in športnikom, hkrati pa športniki promovirajo Slovensko vojsko na vojaških tekmovanjih, kjer posegajo po medaljah, aktivirajo pa jih tudi za različne dobrodelne dejavnosti. Ob tem se morajo kot pripadniki Slovenske vojske enkrat na leto udeležiti tridnevnega usposabljanja, kjer spoznajo vojaški sistem, se naučijo nositi uniformo in vojaško obnašati. Na tokratnem usposabljanju so bili prepuščeni specializirani enoti vojaške policije. V njihovi družbi so se učili vstopa v prostor z osumljencem ali oboroženo osebo, gibanja in maskiranja v naravi in različnih postopkov samoobrambe.
Po besedah športne plezalke Martine Potard Čufar, ki se je usposabljanja udeležila med nosečnostjo, jim vsako leto zamenjajo tematiko usposabljanja, zato ostaja zanimivo. »Tako spoznamo tudi stvari, ki so uporabne tudi v običajnem življenju, na primer, kako onesposobiti napadalca.« Podobnega mnenja je tudi olimpijec Primož Kozmus: »Imamo se dobro, gibljemo se v naravi, se spoznavamo, malo bolj realno pa smo tudi videli stvari, ki jih sicer poznamo bolj iz filmov.« »Športniki izjemno cenimo podporo vojske, saj nam nudi veliko mero socialne varnosti. Po svojih močeh pa se tudi trudimo, da to podporo povrnemo,« je dejal biatlonec Klemen Bauer.
Po ocenah Stanovnika je osnovni namen zaposlitve športnika v javni upravi, naj bo to vojska, policija ali carina, socialna varnost. »Ko se športnik poškoduje, ga sponzorji hitro zapustijo, prav tako športnico, ki gre na porodniški dopust. Takrat jim stoji ob strani Slovenska vojska. Pogodbe se sklepajo za leto dni, obravnavamo jih individualno na podlagi predlogov olimpijskega komiteja,« je pojasnil Stanovnik in dodal, da vojaki športniki dobivajo okoli 700 evrov neto plače.