Festival kolaža in asemblaža
V okviru letošnjega 3. mednarodnega festivala likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU se bo v oktobru in deloma novembru na osemnajstih razstavnih prizoriščih v Kranju predstavilo sto trideset avtorjev iz dvanajstih različnih držav. Rdeča nit festivala sta likovni tehniki kolaža in asemblaža.
Kranj – Uvodni dogodki in prva odprtja razstav v okviru festivala so bili na sporedu že v sredo in četrtek. Med drugim so v Galeriji Mestne občine svoja dela »soočili« umetniki Likovnega društva Kranj in Združenja umetnikov Škofja Loka, v Razstavnem paviljonu Jugovic v spodnjih Bitnjah sta na ogled mednarodni razstavi kolaža in asemblaža ter foto in digitalnega kolaža, danes pa bodo razstavo treh slikarjev odprli še v Galeriji Kolodvor v Besnici. Osrednji dogodek festivala bo v torek, 7. oktobra, z začetkom ob 17. uri, ko se bo karavana umetnikov in obiskovalcev podala na pot po galerijah in razstaviščih starega dela Kranja, v katerih bodo na ogled dela številnih avtorjev iz Slovenije in mednarodnega prostora. Sam festival so hkrati z odprtjem prve razstave v sredo predstavili na novinarski konferenci v avli Gorenjskega glasa.
Umetniški vodja festivala Klavdij Tutta je uvodoma predstavil peterico razstavljavcev, poleg svojih del še dela Klementine Golije, Marka Tuška, Franca Vozlja in Nejča Slaparja, v nadaljevanju pa je nanizal nekaj osnovnih podatkov o festivalu. Temi letošnjega festivala sta kolaž in asemblaž, v osemnajstih razstaviščih pa se bo predstavilo kar sto trideset umetnikov iz dvanajstih držav. »Da nam je uspelo pripraviti kataloge zbrati in postaviti dela v razstavišča, smo v našem društvu veliko napora in pri tem uporabili minimalna sredstva. Za okroglih sedem tisoč evrov smo naredili to, kar bi v kakšni javni instituciji stalo sedemkrat več, zato že zdaj apeliram na občino in ministrstvo na večjo denarno podporo v prihodnje,« je povedal Tutta in pri tem poudaril številne prijatelje po Sloveniji in v svetu, ki so pomagali brezplačno. Festival je razdeljen na dva dela, saj so v večini razstavišč predstavljena dela v obeh tehnikah, v osrednjih mestnih galerijah, ki jih vodi Gorenjski muzej, pa so na ogled raznovrstni kolaži.
»V Gorenjskem muzeju smo z veseljem pristopili k festivalu, saj se kot osrednja galerijska hiša na Gorenjskem želimo povezovati s podobnimi organizacijami in društvi v domačem mestu in Sloveniji,« je povedala direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, predstavnica krovne organizacije likovnikov v državi ZDSLU Olga Butinar Čeh pa je poudarila pomen vključevanja slovenskih avtorjev v mednarodni prostor: »Festival je pomemben tako za povezovanje med galerijami, društvi in avtorji v državi kot njihovo odpiranje navzven. Naša umetnost ne sme biti zaprta in sama sebi namen. Umetnost je za človeka.« Ob tem je izrazila čestitke ekipi kranjskega društva za opravljeno veliko delo. Tudi letos bodo v okviru festivala podelili posebno priznanje. Tokrat bo to akademski slikar Stane Jagodič, ki bo svoja dela razstavil v Galeriji dr. Ceneta Avguština v kranjski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine.