
Za svobodo je treba tudi kaj žrtvovati
S slovesnostjo pri spomeniku ob nekdanji Smolejevi domačiji v Srednji Radovni so se v soboto spomnili požiga vasi pred sedemdesetimi leti.
Radovna – Na slovesnosti ob spomeniku v obliki dlani, na katerem so imena ljudi, ki so umrli med požigom vasi, so se poklonili spominu na tragedijo, ki se je v Radovni zgodila 20. septembra 1944. Na ta dan so se Nemci in domobranci nedolžnim domačinom maščevali za napad partizanov ter pri tem zažgali 12 domačij in pobili ali še žive zažgali 24 prebivalcev. Najmlajši je bil takrat star sedem mesecev, najstarejši pa 81 let.
Takšnih dogodkov, ko so požigali vasi in streljali talce, je bilo v tistih vojnih časih po vsej Sloveniji še mnogo, je poudaril slavnostni govornik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Tit Turnšek in spomnil, da je bilo vseh žrtev te vojne 98 tisoč. »Nekoč me je nekdo vprašal, ali so se žrtve splačale. Narod, ki ni pripravljen umreti za svojo svobodo, svojo suverenost, ni vreden, da obstaja. To je hlapčevski narod,« je poudaril in dodal, da je to sporočilo, ki ga moramo prenesti mladim generacijam, in sicer da je za svobodo treba tudi kaj žrtvovati. Vzdušje, je opozoril, tudi danes ni prijazno. Priča smo brezposelnosti, revščini in brezperspektivnosti mladih generacij. »Rastoče družbeno nezadovoljstvo je dobro pognojena njiva, na kateri rastejo ekstremne totalitarne stranke in skupine.« Zato, je sklenil, se mora Evropa usmeriti v oblikovanje politične, družbene in kulturne unije.
Župan Gorij Peter Torkar pa je v svojem nagovoru poudaril, da domovi marsikje po svetu gorijo tudi danes, zato zločin, kot se je zgodil v Radovni, ni stvar preteklosti, ampak problem sedanjosti. »Če se bomo z njim uspešno spopadli, nam v prihodnosti ne bo treba postavljati spomenikov ob domovih nedolžnih ljudi.« Zato naj nikdar ne usahne spomin na teh 24 žrtev v Radovni, je še pozval.