Krivde za uboj ni priznal
Na Okrožnem sodišču v Kranju so včeraj opravili predobravnavni narok zoper Janeza Fortuna iz Preddvora, ki ga obtožnica bremeni uboja partnerke Mirjane. Krivde ni priznal, zato ga čaka sojenje.
Kranj – Na zatožno klop Okrožnega sodišča v Kranju pred sodnico Andrijano Ahačič je včeraj sedel Janez Fortun iz Preddvora, ki ga obtožnica bremeni uboja partnerke Mirjane Fortun. Tožilstvo mu očita še surovo ravnanje z mladoletnikoma, saj naj bi uboj zagrešil v prisotnosti otrok, zaradi česar je tožilka Marija Marinka Jeraj zanj predlagala deset let zapora v primeru, da krivdo prizna. Fortun se za priznanje krivde ni odločil, zato se bo soočil z glavno obravnavo, kjer mu grozi do petnajst let zapora. Fortun naj bi maja letos po daljšem prepiru z nožem večkrat zabodel partnerko, ki je ranam na kraju podlegla. Nekaj ur kasneje je poskušal celo pobegniti iz pridržanja na kranjski policijski postaji.
Obramba obtoženega temelji predvsem na domnevnem stanju bistveno zmanjšanega zavedanja in afekta, saj naj bi ga žrtev varala, samega dejanja pa se menda obdolženi ne spominja. Fortunova zagovornica Renata Godnjov Špik je zaradi domnevno nejasnega izvedeniškega mnenja, ki po njenih ocenah ne definira stanja zožanja zavedanja niti ne pojasnjuje, zakaj je do tega prišlo, predlagala novega izvedenca oziroma skupino izvedencev psihiatrične stroke: »Obtoženi se ni zavedal, da zabada nož v telo umorjene, niti se ni zavedal okolja, v katerem je to storil, torej prisotnosti otrok.« Odvetnica je zahtevala tudi izločitev listin, predvsem zapisnikov zaslišanj družinskih članov in sorodnikov, saj naj ne bi bili seznanjeni s pravno dobroto – torej da jim ni treba pričati zoper sorodnika. Zahtevala je tudi pričanje bivšega moža umorjene, ki naj bi pojasnil policijski zapisnik iz leta 2008, ko je umorjena prijavila nasilje partnerja, ki pa naj ga ne bi storil Fortun, temveč bivši partner, ter sodnega izvedenca medicinske stroke, ki bo pojasnil vpliv kombinacije antidepresiva Mirtazapine in alkohola na psiho obtoženega.
Tožilka Jerajeva je ocenila, da razloga za izločitev listin ni, saj uradni zaznamki iz predkazenskega postopka niso uporabni kot dokaz, druge priče pa so bile s pravnim poukom seznanjene. Sojenje z glavno obravnavo bo razpisano po pravnomočnosti odločitve o izločitvi listin.