Janez Fortun je pred fotografi ob prihodu na sodišče obraz skrival za papirji.

Krivde za uboj ni priznal

Na Okrožnem sodišču v Kranju so včeraj opravili predobravnavni narok zoper Janeza Fortuna iz Preddvora, ki ga obtožnica bremeni uboja partnerke Mirjane. Krivde ni priznal, zato ga čaka sojenje.

Kranj – Na zatožno klop Okrožnega sodišča v Kranju pred sodnico Andrijano Ahačič je včeraj sedel Janez Fortun iz Preddvora, ki ga obtožnica bremeni uboja partnerke Mirjane Fortun. Tožilstvo mu očita še surovo ravnanje z mladoletnikoma, saj naj bi uboj zagrešil v prisotnosti otrok, zaradi česar je tožilka Marija Marinka Jeraj zanj predlagala deset let zapora v primeru, da krivdo prizna. Fortun se za priznanje krivde ni odločil, zato se bo soočil z glavno obravnavo, kjer mu grozi do petnajst let zapora. Fortun naj bi maja letos po daljšem prepiru z nožem večkrat zabodel partnerko, ki je ranam na kraju podlegla. Nekaj ur kasneje je poskušal celo pobegniti iz pridržanja na kranjski policijski postaji.

Obramba obtoženega temelji predvsem na domnev­nem stanju bistveno zmanjšanega zavedanja in afekta, saj naj bi ga žrtev varala, samega dejanja pa se menda obdolženi ne spominja. Fortunova zagovornica Renata Godnjov Špik je zaradi domnevno nejasnega izvedeniškega mnenja, ki po njenih ocenah ne definira stanja zožanja zavedanja niti ne pojasnjuje, zakaj je do tega prišlo, predlagala novega izvedenca oziroma skupino izvedencev psihiatrične stroke: »Obtoženi se ni zavedal, da zabada nož v telo umorjene, niti se ni zavedal okolja, v katerem je to storil, torej prisotnosti otrok.« Odvetnica je zahtevala tudi izločitev listin, predvsem zapisnikov zaslišanj družinskih članov in sorodnikov, saj naj ne bi bili seznanjeni s prav­no dobroto – torej da jim ni treba pričati zoper sorodnika. Zahtevala je tudi pričanje bivšega moža umorjene, ki naj bi pojasnil policijski zapisnik iz leta 2008, ko je umorjena prijavila nasilje partnerja, ki pa naj ga ne bi storil Fortun, temveč bivši partner, ter sodnega izvedenca medicinske stroke, ki bo pojasnil vpliv kombinacije antidepresiva Mirtazapine in alkohola na psiho obtoženega.

Tožilka Jerajeva je ocenila, da razloga za izločitev listin ni, saj uradni zaznamki iz predkazenskega postopka niso uporabni kot dokaz, druge priče pa so bile s prav­nim poukom seznanjene. Sojenje z glavno obravnavo bo razpisano po pravnomočnosti odločitve o izločitvi listin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 15. januar 2022 / 22:02

Slovenci zmagali na ekipni tekmi v Zakopanah

Slovenski smučarski skakalci so na ekipni tekmi svetovnega pokala v poljskih Zakopanah zmagali. Lovro Kos, Peter Prevc, Timi Zajc in Anže Lanišek so že po polovici tekme vodili, na koncu pa zanesljivo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:21

Boštjan Glavič pričakovano novi šef gorenjske policije

Dosedanji začasni direktor Policijske uprave Kranj Boštjan Glavič je v torek vodenje gorenjske policije prevzel za nedoločen čas.

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:20

Nabirala zvončke in padla globoko v kanjon Kokre

Kranjčanka Nevenka Lužar, dekliško Šmid, je pred petdesetimi leti padla petindvajset metrov globoko v kanjon Kokre – in preživela. Svoje sreče v nesreči, svojega drugega rojstva se še danes spominja....

GG Plus / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:17

Čas je, da začnemo sprejemati različnost

Jurij Marussig je učitelj fizike, tehnike, je pesnik, pisatelj, v zadnjih letih pa se je najbolj posvetil inkluzivni pedagogiki, delu z otroki s posebnimi potrebami. »Da bo inkluzija lahko v polnosti...

Kamnik / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:15

Z ognjem do sprememb

Cipra Slovenija je z letošnjo akcijo Ogenj v Alpah, ki so jo prejšnjo soboto pripravili na Mali planini, poudarila problematiko mobilnosti v turizmu in spodbudila uporabo javnega potniškega prometa.

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. avgust 2017 / 21:03

Ni leta brez naravne ujme

Na gospodarjenje z gozdovi v gozdnogospodarski enoti Škofja Loka zelo vplivajo naravne ujme. V minulem desetletju so sanitarne sečnje predstavljale kar šestinštirideset odstotkov celotnega poseka.