Jerneju Kopitarju v spomin
Ob 170. obletnici smrti jezikoslovca Jerneja Kopitarja je v Repnjah pri Vodicah potekala slavnostna prireditev z bogatim kulturnim programom.
Repnje – Jernej Kopitar se je rodil leta 1780 v Repnjah. Leta 1808 je izdal prvo znanstveno slovensko slovnico, nato pa odšel na Dunaj študirat pravo in se posvetil raziskovanju slovanskih jezikov, posebej slovenščini. Delal je kot knjižničar v dunajski dvorski knjižnici, postal njen ravnatelj in vplivni cenzor za slovanske in novogrške knjige. Umrl je leta 1844 na Dunaju. V njegov spomin so v nedeljo na mestu njegove rojstne hiše potekali že šestnajsti Kopitarjevi dnevi.
Ob okrogli obletnici so se organizatorji prireditve – Občina Vodice v teh dneh praznuje tudi občinski praznik – še posebej potrudili, kar je dokazala že uvodna cestna povorka na čelu s praporščaki več občinskih društev. Povorko je ob rojstni hiši pričakala množica obiskovalcev, ki so nato prisostvovali pestremu programu, ki ga je povezovala Rosvita Pesek. Predstavili so se člani Društva narodnih noš in kočijažev, Vodiška godba, člani Prosvetnega društva, ki so posebej za to priložnost oblekli oblačila izpred dvestotih let, ter trije pevski zbori OŠ Vodice, ki so uvodoma zapeli slovensko in evropsko himno, Zdravljico in Odo radosti.
Slavnostni govornik Janez Dular se je v nagovoru slikovito sprehodil skozi Kopitarjevo življenje in delo ter izpostavil zlasti njegov pomen in vrednost za razvoj slovenskega jezika, katerega temelje je postavljal prav on. Župan Aco Franc Šuštar pa je izpostavil pomemben kulturni pečat, ki ga je celotni občini vtisnil Kopitar. Kulturni program so dopolnili tudi Dekliški pevski zbor Flora, Fantovska pevska skupina Matici, Mešani pevski zbor Biser, Moški pevski zbor Repnje, igralca Ivo Leskovec in Roman Končar ter pisatelj Ivan Sivec, ki je predstavil svojo biografijo o Kopitarju, naslovljeno Kamen nad gladino. Prireditev se je zaključila v sproščenem vzdušju s povabilom na spominsko razstavo, saj je v nekdanji Kopitarjevi spominski sobi v Repnjah na ogled nekaj originalnih eksponatov ter faksimilov velikega jezikoslovca.