Premlad, da bi pil alkohol
Na svetu je na milijone oseb s fetalnimi alkoholnimi motnjami, katerih kakovost življenja je slabša zato, ker so njihove matere pile alkohol v času nosečnosti, dojenja oziroma že takrat, ko so načrtovale nosečnost. Slovenija ni nobena izjema, opozarjajo strokovnjaki.
Kranj – Slovenija se je letos prvič pridružila mednarodnemu dnevu ozaveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS), ki je bil v svetu prvič zaznamovan leta 1999. Pri Nacionalnem inštitutu za zdravje (NIJZ), Območni enoti Kranj so simbolno obhajali ta dan v torek ob 9.09, saj štiri devetice – devet minut čez deveto devetega dne v devetem mesecu v letu – simbolizirajo devet mesecev nosečnosti. Podatki kažejo, da je eden vodilnih vzrokov za prirojene motnje in razvojne nepravilnosti, ki bi jih lahko povsem preprečili, izpostavljenost otrok alkoholu pred rojstvom. »Izpostavljanje alkoholu med nosečnostjo lahko privede do vrste telesnih okvar ter umskih, vedenjskih in čustvenih primanjkljajev, znanih pod skupnim imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj. Najtežja oblika pa je fetalni alkoholni sindrom (FAS). Otroci, ki imajo ta sindrom, zaostajajo v rasti že pred rojstvom in po rojstvu, imajo značilne poteze obraza ter poškodbe osrednjega živčevja,« je poudarila pediatrinja Alenka Paternoster Zadravec iz Zdravstvenega doma Kranj.
»Še vedno zbuja skrb velik delež žensk ali nosečnic, ki menijo, da pitje alkohola med nosečnostjo ni pretirano nevarno. Skoraj četrtina jih namreč pravi, da sta ena do dve merici alkohola dnevno še vedno varni, kar pa vemo, da ne drži,« je povedal Matej Košir, direktor Inštituta Utrip, pri katerem so izvedli obsežno raziskavo med ženskami v rodni dobi in nosečnicami po vsej Sloveniji. Ginekologinja Sava Rant Hafner iz Osnovnega zdravstva Gorenjske je opozorila, da v nosečnosti ni znane varne količine alkohola, varne alkoholne pijače niti ni varnega časa pred škodljivimi učinki alkohola. Ženskam, ki načrtujejo nosečnost, zato svetuje, naj ne uživajo alkohola, pri tem je zelo pomembna podpora partnerja. Pri nas se je med letoma 1997 in 2012 rodilo šestnajst otrok, pri katerih je bila takoj ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega uživanja alkohola ali FAS. »Število je verjetno podcenjeno, saj gre za podatek, ki je vnesen ob porodu, posledice pa se lahko prepoznajo kasneje ali celo ostanejo neprepoznane,« je pojasnila Marjetka Hovnik Keršmanc, specialistka javnega zdravja z NIJZ in vodja projekta Alkohol in nosečnost, ki ga na Gorenjskem izvajajo v sodelovanju z nekaterimi drugimi strokovnjaki in ga sofinancira Ministrstvo za zdravje. Med drugim so izdali zloženko Za najboljši začetek – 0 % alkohola, ki jo bodo v ginekoloških ambulantah na Gorenjskem prejele ženske, ki načrtujejo nosečnost, in nosečnice. Zdravila za spekter fetalnih alkoholnih motenj ni, mogoče pa ga je preprečiti!