Prejemnikov socialne pomoči bo več
Od 1. septembra naprej veljajo določila v socialni zakonodaji, ki v večji meri upoštevajo spremembe materialnega položaja ljudi pri uveljavljanju pravic.
Kranj – Tako spremembe od 1. septembra naprej lahko prosilci uveljavljajo že v letu, ko so nastale: če so denimo družinski člani ostali brez službe, se jim je zmanjšal delovni čas, so se upokojili, prejemajo nadomestila za brezposelnost … Osnova sicer ostaja dohodninska odločba, vendar se bo upoštevala tudi sprememba, ki pa jo morajo prosilci pristojnemu centru za socialno delo sporočiti v osmih dneh po njenem nastanku.
Po novem se v dohodek družine ne bo več všteval celotni otroški dodatek, pač pa le otroški dodatek brez dodatka za enostarševsko družino in brez dodatka za otroka, ki ni vključen v vrtec, zmanjšan za dvajset odstotkov višine otroškega dodatka za prvega otroka iz prvega dohodkovnega razreda. Pri dohodku od študentskega dela se za socialno najbolj ogrožene družine (prejemnike denarne socialne pomoči) pri ugotavljanju dohodka za pravice na letni ravni (otroški dodatek, državna štipendija, plačilo vrtca) študentsko delo ne bo upoštevalo kot dohodek, ampak samo njihovi periodični dohodki. Zvišuje se tudi znesek premoženja, ki se ne upošteva za pridobitev denarne socialne pomoči. Center za socialno delo se bo lahko v primeru posebnih okoliščin odločil, da ne upošteva določenih nepremičnin, ki ne presegajo skupne vrednosti 50.000 evrov, če ugotovijo, da si prosilec s to nepremičnino začasno ne more zagotoviti preživetja.
Denarna socialna pomoč je po novem nekaj višja in znaša 269 evrov. Višji je tudi dodatek za otroka v enostarševski družini (prej 26,90 evra, od 1. septembra naprej bo 53,84 evra), prav tako denarna socialna pomoč za drugo odraslo osebo (prej 134,60, zdaj 161,52 evra), z novim šolskim letom pa prihaja tudi do poenostavitev na področju subvencije prehrane. Staršem tako v veliki večini primerov ni več treba oddajati vlog za uveljavljanje subvencije malice in kosila, saj bodo šole upoštevale podatke iz veljavne odločbe o otroškem dodatku ali državni štipendiji.
S spremembami, ki so jih prinesli popravki zakona, se po besedah ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak širi krog upravičencev do denarne socialne pomoči. V lanskem prvem polletju so zanje odšteli 90 milijonov evrov, letos v enakem času 111 milijonov. Letos bo za vse socialne transferje predvidoma namenjenih nekaj več kot 1,2 milijarde evrov, prihodnje leto zaradi omenjenih sprememb 1,3 milijarde evrov.