
V boj za etične ideale
Nova sezona v Prešernovem gledališču prinaša šest premier, od tega dve krstni uprizoritvi. Z izborom predstav gledališče nadaljuje svojo družbeno kritično držo.
Kranj – V Prešernovem gledališču Kranj se bodo tako v novi sezoni lotevali zgodb o socialnih krivicah, novodobnem suženjstvu, neetičnosti, nestrpnosti do drugačnih, političnih manipulacijah, strahu o koncu sveta in o tem, kakšne usode so v preteklosti krojile naš jezik. Kot je uvodoma na novinarski konferenci poudarila direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček, so lani imeli 348 predstav in drugih dogodkov, od tega v lastni produkciji 171 predstav, 109 pa gostujočih. »V Nacionalnem programu za kulturo je med drugim zapisano, naj bo oder zrcalo družbe in posameznika. Mi temu sledimo že več kot deset let. Podobno velja za zapisane kriterije kot so: število ponovitev, koprodukcije, gostujoče predstave in spodbujanje gostovanj vrhunskih predstav,« je še povedala Drnovščkova in dodala, da bodo tudi z letošnjo sezono poskušali dosegati lansko, ki je bila ena najuspešnejših doslej, saj jo je zaznamovalo kar devet nagrad in osem mednarodnih gostovanj.
V novi sezoni v gledališču ne bodo nič manj ambiciozni. Ob šestih premierah bodo štiri v rednem abonmajskem programu, eno bodo odigrali v koprodukciji, v sodelovanju z Mini teatrom Ljubljana pa prav te dni nastaja tudi otroška predstava Na Noetovi barki ob osmih, katere kranjska premiera bo prihodnji petek, 12. septembra.
»Borimo se za etične ideale, bi lahko v enem stavku označila naš letošnji program. To je tudi sicer cilj in moto programa, saj vsaka od predstav izpostavlja prav to,« je povedala dramaturginja in vodja umetniškega oddelka v gledališču Marinka Poštrak. Sezona prinaša dve krstni uprizoritvi, dramo Iva Svetine ABC oder Krieg (Quasiunafantasia), v kateri je glavni junak pesnik France Prešeren, predstava pa nastaja v koprodukciji z Muzeumom Ljubljana, Cankarjevim domom Ljubljana ter Opero & Theatrom Madlenianum iz Zemuna, in dramo Komedija o koncu sveta, za katero je Evald Flisar leta 2013 prejel Grumovo nagrado. Besedilo obravnava odzive ljudi na grozeč konec sveta zaradi ekološkega kolapsa. Uprizoritev prihaja ob pravem času, saj bo Flisar prihodnje leto praznoval 70-letnico življenja in 40-letnico literarnega ustvarjanja. Ob tem bo izšla tudi knjiga prevodov Komedije o koncu sveta v devetih tujih jezikih, poleg naše premiere pa bosta dve tudi v tujini.«
Prva letošnja premiera bo kot omenjeno predstava za otroke Na Noetovi barki ob osmih Ulricha Huba, ki jo režira Robert Valtl. Gre za himno prijateljstvu in solidarnosti, za vrhunsko narejeno otroško predstavo, ki nagovarja tako otroke kot odrasle. Sledili bosta uprizoritvi dveh besedil, ki jih bomo v Sloveniji videli prvič. Nemški avtor Franz Xaver Kroetz je z dramo Pri Hlevarjevih v sedemdesetih letih razburkal takratno nemško javnost. Zgodba se dogaja v podeželski vasici v Nemčiji, obravnava pa temo duševno prizadete deklice. Po skoraj štirih desetletjih se drama vnovič vrača na svetovne odre. »Besedilo je pisano tudi na kožo slovenske srenje. Ker je drama napisana v izrazitem dialektu, bo tudi predstava Prešernovega gledališča Kranj v gorenjskem dialektu,« pojasnjuje Poštrakova. Sledila bo predstava Hilda mlade francoske avtorice Marie NDiaye, besedilo pa govori o novodobnem suženjstvu. Gre za zelo intimno dramo o neoliberalističnem izkoriščanju človeka po človeku, ki jo v Prešernovem gledališču Kranj pripravljajo v koprodukciji s ŠKUC gledališčem Ljubljana. Aktualna bo tudi predstava George Kaplan, prav tako francoskega dramatika mlajše generacije Frédérica Sonntaga, ki odpira vprašanje možnosti upora v svetu, ki mu vladajo nevidne sile, in o vstajniških gibanjih. Predstavo bo režiral mladi režiser Jaka Andrej Vojevec. Kot je še dodala Marinka Poštrak, gre tudi za igralsko zelo zahtevna dramska besedila, kar igralcem odpira širok ustvarjalni prostor.
V nadaljevanju so bili predstavljeni tudi abonmaji v letošnji sezoni. Poleg rednega abonmaja bo za zahtevnejše gledalce tu še abonma Plus, v katerem bo tudi nekaj gostujočih predstav, dijakom in študentom pa tudi letos ponujajo Abonma Špica, ki je pisan na kožo mladim. Že v četrtek, 11. septembra, bo v gledališkem foajeju odprtje razstave z naslovom Selfexperiment Tanie Mendillo, pol ure pozneje pa Klub ljubiteljev PGK pripravlja predstavitev nove gledališke sezone.