Gorenjski upokojenci so se že 23. leto zapored zbrali na letnem srečanju, ki so ga tokrat pripravili na Visokem. / Foto: Gorazd Kavčič

Zanemarjamo znanje in modrost starejših

Pri Tavčarjevem dvorcu na Visokem se je predvčerajšnjim odvijalo 23. srečanje upokojencev Gorenjske, na katerem se je zbralo okrog dva tisoč starejših.

Visoko – »Najhuje, kar se lahko v neki družbi zgodi, je potiskanje starejših na obrobje. Zato je prav, da ste upokojenci aktivni in da javno izrazite svoje mnenje ter da se vam omogoči, da glede na svoje želje in zmožnosti ostanete delovno aktivni,« je zbrane nagovoril slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Mitja Bervar. Poudaril je, da v državnem svetu dobro sodelujejo z društvi in civilno družbo nasploh, saj državni svet predstavlja most med civilno družbo in politiko. »Zato sem tudi dobro seznanjen z velikim družbenim potencialom, kot so znanje in izkušnje, ki se prek upokojenskih društev vrača v družbo in jo bogati.« Tako po njegovem tudi prek trideset članov pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske pomembno vpliva na družbena dogajanja.

Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) dr. Mateja Kožuh Novak je ob tem zbrane upokojence pozvala, naj se udeležijo prihajajočih lokalnih volitev in pomagajo izbrati »prave« župane, pri čemer naj pozabijo na strankarske delitve. »Za vas vem, da hodite tudi na volitve, a vsak od vas naj še enega prime za roke in ga odpelje s sabo.« Poudarila je, da ceni občutljivost večine sedanjih županov za potrebe starejših. »Očitno se zavedajo, da smo dobri volivci,« je hudomušno dodala. Kot je še izpostavil Mitja Bervar, smo v preteklih dveh desetletjih v zanosu, da imamo končno svojo državo, morda prevečkrat zanemarjali nakopičeno znanje in modrost. »Iz preteklosti nismo znali izluščiti tistega, kar je bilo dobro. Pogosto smo preslišali opozorila, da ne gre vsega graditi na novo in da je treba graditi na temeljih, ki smo jih že ustvarili v preteklosti in jih oplemenititi.« Po njegovem smo pozabili na trud mnogih generacij in olastninili, kar so ustvarili s skupnimi močmi in pogosto tudi s prostovoljnim delom.

V nadaljevanju je Bervar poudaril pomen medgeneracijskega sodelovanja. Ob tem je spomnil, da so v državnem svetu v sodelovanju z ZDUS uresničili že precej skupnih pobud, pri čemer je posebej omenil zagovorništvo pravic starejših in izboljšanje zakonodaje na področju nasilja nad starejšimi. Predsednik pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske Janez Sušnik pa je posebej izpostavil, da so upokojenci prek stranke DeSUS sodelovali pri snovanju nove koalicijske pogodbe in tako vanjo vključili marsikaj, kar je v prid upokojencem. »A če­prav se upokojenci ukvarjamo tudi s politiko, pa je naš temeljni cilj ostati civilna družba in se bomo tudi v prihodnje pogovarjali z vsemi strankami,« je dodal Sušnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 28. junij 2019 / 18:43

Še naprej okrnjeno delo družinskih ambulant

Med poletnimi počitnicami so urniki družinskih ambulant v Zdravstvenem domu Kranj zaradi dopustov prilagojeni oziroma je delovanje družinskih ambulant še naprej okrnjeno. Ohranja se akutna ambulanta,...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 25. avgust 2015 / 07:00

Zavrtimo Slovenijo!

Stražišče – Zveza paraplegikov Slovenije ter klub Tuš-Bauerfeind bosta jutri ob 17. uri skupaj s Kolesarskim klubom Sava Kranj na velodromu predstavila projekt z imenom Zavrtimo Slovenijo. S to akc...

Razvedrilo / torek, 25. avgust 2015 / 13:04

Theo Tahiti Nui show

Theo se ni šolal. Doma so ga naučili zgodbo njegove dežele, mu približali kulturo in ples ljudstva, žal pa opaža, da današnja mladina o tem ne ve več veliko. Theo je doma z Markeških otokov in s svoji...

Kronika / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Izdali za štiri milijone evrov glob

Zaradi nespoštovanja časa vožnje so mobilne enote Finančne uprave Republike Slovenije voznikom tovornjakov in avtobusov predpisale za štiri milijone evrov kazni.

Radovljica / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Indijska izkušnja: živeti sleherni trenutek

Andreja in Žiga Kovač iz Lesc sta v vasici brez imena v srednjem zahodnem delu Indije otroke in ženske prostovoljno poučevala angleščino in matematiko.

Cerklje na Gorenjskem / torek, 25. avgust 2015 / 12:52

Pot z devetimi pomniki

Poti po spominskem parku tovarištva na Davovcu pod Krvavcem in okolici privabljajo vse več pohodnikov. Dobro obiskan je bil tudi sobotni spominski pohod.