Zanemarjamo znanje in modrost starejših
Pri Tavčarjevem dvorcu na Visokem se je predvčerajšnjim odvijalo 23. srečanje upokojencev Gorenjske, na katerem se je zbralo okrog dva tisoč starejših.
Visoko – »Najhuje, kar se lahko v neki družbi zgodi, je potiskanje starejših na obrobje. Zato je prav, da ste upokojenci aktivni in da javno izrazite svoje mnenje ter da se vam omogoči, da glede na svoje želje in zmožnosti ostanete delovno aktivni,« je zbrane nagovoril slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Mitja Bervar. Poudaril je, da v državnem svetu dobro sodelujejo z društvi in civilno družbo nasploh, saj državni svet predstavlja most med civilno družbo in politiko. »Zato sem tudi dobro seznanjen z velikim družbenim potencialom, kot so znanje in izkušnje, ki se prek upokojenskih društev vrača v družbo in jo bogati.« Tako po njegovem tudi prek trideset članov pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske pomembno vpliva na družbena dogajanja.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) dr. Mateja Kožuh Novak je ob tem zbrane upokojence pozvala, naj se udeležijo prihajajočih lokalnih volitev in pomagajo izbrati »prave« župane, pri čemer naj pozabijo na strankarske delitve. »Za vas vem, da hodite tudi na volitve, a vsak od vas naj še enega prime za roke in ga odpelje s sabo.« Poudarila je, da ceni občutljivost večine sedanjih županov za potrebe starejših. »Očitno se zavedajo, da smo dobri volivci,« je hudomušno dodala. Kot je še izpostavil Mitja Bervar, smo v preteklih dveh desetletjih v zanosu, da imamo končno svojo državo, morda prevečkrat zanemarjali nakopičeno znanje in modrost. »Iz preteklosti nismo znali izluščiti tistega, kar je bilo dobro. Pogosto smo preslišali opozorila, da ne gre vsega graditi na novo in da je treba graditi na temeljih, ki smo jih že ustvarili v preteklosti in jih oplemenititi.« Po njegovem smo pozabili na trud mnogih generacij in olastninili, kar so ustvarili s skupnimi močmi in pogosto tudi s prostovoljnim delom.
V nadaljevanju je Bervar poudaril pomen medgeneracijskega sodelovanja. Ob tem je spomnil, da so v državnem svetu v sodelovanju z ZDUS uresničili že precej skupnih pobud, pri čemer je posebej omenil zagovorništvo pravic starejših in izboljšanje zakonodaje na področju nasilja nad starejšimi. Predsednik pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske Janez Sušnik pa je posebej izpostavil, da so upokojenci prek stranke DeSUS sodelovali pri snovanju nove koalicijske pogodbe in tako vanjo vključili marsikaj, kar je v prid upokojencem. »A čeprav se upokojenci ukvarjamo tudi s politiko, pa je naš temeljni cilj ostati civilna družba in se bomo tudi v prihodnje pogovarjali z vsemi strankami,« je dodal Sušnik.