Nova vlada sredi septembra
V tem mesecu naj bi dobili novo vlado. Miro Cerar, ki je bil za mandatarja izvoljen prejšnji ponedeljek, ima čas do 9. septembra, da državnemu zboru predlaga listo kandidatov za nove ministre.
Kranj – Na izredni seji državnega zbora prejšnji teden so poslanci odločili o noveli zakona o vladi, ki predvideva 14 ministrstev in ministrstvo brez listnice, poleg tega pa zakon dopušča imenovanje še dveh dodatnih ministrov brez resorja. Imena novih ministrov pa še niso znana. Glavnino predlogov dolguje Stranka Mira Cerarja, ki bo imela osem ministrstev, edino znano ime iz vodilne stranke pa je za sedaj Dušan Mramor, ki naj bi vodil ministrstvo za finance. Iz ostalih koalicijskih partneric pa so predlagani ministri: Dejan Židan za kmetijskega ministra, Anja Kopač Mrak za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Janko Veber (vsi SD) za obrambnega ministra. Iz vrst DeSUS-a naj bi Karl Erjavec ostal zunanji minister, Gorazd Žmavc minister brez listnice za zamejce in Slovence po svetu, Tomaž Gantar minister za okolje in prostor, Julijana Bizjak Mlakar pa ministrica za kulturo. Slednji v kulturniških krogih niso ravno naklonjeni.
V petek se je mandatar Miro Cerar sestal s predsednikom države Borutom Pahorjem in predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom ter ju seznanil s potekom oblikovanja vlade. Ocenil je, da bi predlog liste kandidatov vladnega kabineta v državni zbor lahko vložil predvidoma najpozneje do 9. septembra. Predsednik državnega zbora Milan Brglez je zagotovil, da bo državni zbor vse zahtevane postopke v skladu s poslovnikom izvedel tako, da bi do oblikovanja vlade lahko prišlo v najkrajšem možnem času po vložitvi kandidatur. Skladno s predvidenim časovnim načrtom je bilo dogovorjeno, da bo predsednik republike Borut Pahor dvanajsto slovensko vlado lahko v predsedniški palači sprejel predvidoma v petek, 19. septembra, po tem ko bo ta že opravila svojo prvo delovno sejo.
Prejšnji teden so koalicijski partnerji – SMC, DeSUS in SD – vsebinsko dokončno uskladili koalicijsko pogodbo, ki naj bi jo danes parafirali. V njej bo zagotovo zaveza o preiskovanju bančne luknje, ki je (pomotoma) izpadla iz prejšnjega osnutka. Preiskavo bosta izvajali slaba banka (DUTB) in Banka Slovenije, če bo treba, pa tudi policija in tožilstvo. Iz obsežnega besedila koalicijske pogodbe naštejmo le nekaj zavez. Upokojenci bodo spet dobili regres, Karl Erjavec je zanje izboril 40 milijonov evrov iz proračuna, ob dva- do triodstotni gospodarski rasti v državi pa lahko upokojenci znova računajo na usklajevanje pokojnin. Po smrti upokojenca, ki je prejemal varstveni dodatek, se je doslej država vpisala na njegovo premoženje. Poslej tega ne bo več in varstvenega dodatka ne bo zahtevala od njegovih naslednikov. Koalicija se je odpovedala socialni kapici, pač pa se je zavezala k preoblikovanju dohodninske lestvice za razbremenitev plač visoko kvalificirane delovne sile. Privatizacija državnih podjetij se ne bo ustavila, pač pa bo strožje nadzorovana. Zdravstvena reforma bo šla v smeri ukinjanja dodatnega zdravstvenega zavarovanja. V prehrani v javnih zavodih (šolah, vrtcih) bo prevladala lokalno pridelana hrana, prepovedana bo hrana iz gensko spremenjenih organizmov. Koalicijski pogodbi je dodana zaveza za odpravo diskriminacije istospolno usmerjenih.