Kri in nagoni

Preberimo najprej tole: »Naturalist je nepristranski opazovalec ob cesti življenja, po kateri podedovana kri in nagoni podijo človeka.« To je bil eden udarnih stavkov ene izmed profesoric slovenščine na eni od boljših gimnazij v glavnem mestu pred kake pol stoletja. Njena dijakinja (in moja dobra znanka) je takrat stanovala pri Josipu Vidmarju, bila je prijateljica njegove hčerke. Velmoža je videvala le poredko, ob enem izmed srečanj pa mu je navedla tudi gornjo trditev. Vidmar je ob njej vidno užival, tako se je nasmejal, da se je tolkel po kolenih.

Navedena trditev je res »udarna«, a ne drži. Naturalisti v svojih delih niso poudarjali le vloge dednosti, enako pomembna sta bila še dva druga »naravna dejavnika«: okolje in doba. Tak je bil nauk dveh Francozov; teoretično ga je utemeljil filozof Hippolyte Taine, v svojih romanih pa z visoko umetniško močjo izrazil pisatelj Emile Zola. Pa ne gre za književno učenost. Citirane izjave sem se spomnil ob razmisleku, kaj naj to pot napišem pred novim šolskim letom, ki se začne v prihodnjih dneh. Pomislite, kako bi bilo, če bi v življenju otrok, ki te dni odhajajo v osnovne in srednje šole, odločali le podedovana kri in nagoni. Bi v tem primeru hoja v šole sploh imela kak smisel? Mar ne gre v šolanju prav za to, da se mlad človek uvaja v družbeno okolje, širše od družine, in da se privaja dobi, v kateri živi.

Novejša odkritja genetike sicer pritrjujejo stavku citirane profesorice. V genetskem zapisu, ki ga človek podeduje, je res zapisano veliko od tistega, kar bo postal, tudi dolgost njegovega življenja, nagnjenost k določenim boleznim, njegov temperament, obnašanje, značajske poteze … Hkrati pa dobro vemo, da je mogoče z zdravim načinom življenja prav to podaljšati, z vzgojo ublažiti ali poudariti podedovane značajske poteze. Ko sem sam hodil v šolo, so vlogo dednosti zavestno tajili, povzdigovali pa vzgojno vlogo socialističnega družbenega okolja in zgodovinskega trenutka, ki mu je takt udarjala avantgarda delavskega razreda. Navsezadnje se je izkazalo, da so imeli naturalisti od vseh teoretikov še najbolj prav, bolj kot genetiki, ekonomski deterministi in avantgardisti. Človek je dejansko trojna rezultanta dednosti, okolja in dobe.

Temeljne poteze posameznika so torej določene že ob rojstvu. Določeno je, kaj nekdo je. Z vzgojo pa se da vplivati na to, kako je in kakšen naj bo. V komunističnem in še prej v katoliškem obdobju so nas vzgajali za poslušne državljane; ti so dobri, če se podrejajo avtoritetam in kolektivnim vrednotam, plačilo za takšno držo pa naj bi v enem primeru sledilo že na tem, v drugem pa šele na drugem svetu. V novejšem času pa naj bi šola otroka učila in vzgajala »storilnostno«; dala naj bi mu znanje in držo, ki bi ga napravila učinkovitega v sedanjem družbenem okolju, ki je kapitalistično. Hkrati pa je več kot očitno, da je vzgoja za vrednote stopila v ozadje, v drugi plan. Kapitalistično družbeno okolje dopušča, da pridejo podedovana kri in nagoni še posebej do izraza. Sedem glavnih grehov je sproščenih: napuh, pohlep, pohota, jeza, požrešnost in lenoba – to sploh niso grehi, to so po novem vrline in rezultati takega režima so po četrt stoletja kapitalizma več kot očitni. Sedem krščanskim kreposti – vera, upanje, ljubezen, razumnost, pravičnost, srčnost, zmernost – pa potrpežljivo čaka nekje na obzorju, če bo kdaj še kaka priložnost, da jih selektor pokliče na igrišče. Tudi šola je ena od tistih hiš, ki bi jim lahko bolj na široko odprla svoja vrata.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 21. maj 2010 / 07:00

Tradiciji se ne bodo odrekli

V petek točno opoldne bodo maturanti v Kranju in Škofji Loki znova zaplesali četvorko za Guinnessov rekord, pripravili bodo tudi tradicionalne maturantske sprevode.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 4. januar 2021 / 00:32

Nižje kazni za prehitro vožnjo

Vlada je prejšnji teden potrdila predlog sprememb in dopolnitev zakona o pravilih cestnega prometa, s katerimi med drugim občutno znižuje kazni za prekoračitev hitrosti.

Kronika / ponedeljek, 4. januar 2021 / 00:29

Z avtom po smučišču

Kranjska Gora – Gorenjski policisti so v nedeljo obravnavali primera objestne vožnje z avtomobilom. V Kranjski Gori se je nekdo z osebnim vozilom vozil po vznožju zaprtega smučišča. Postopek poteka...

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. januar 2021 / 00:28

Pridelava in skladiščenje zelenjave

Jesenice – Oddelek za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu (KGZ) Kranj pripravlja v četrtek, 7. januarja, ob pol desetih dopoldne predavanje z naslovom Pridelava in skladiščenje zel...

Šport / ponedeljek, 4. januar 2021 / 00:25

Gorenjski obračun Kamničanom

Tik pred prazniki sta se na zaostali tekmi Sportklub prve odbojkarske lige za moške pomerili ekipi Hiša na kolesih Triglav in Calcit Volley, v dvorani na Planini pa so slavili gostje.

Zanimivosti / ponedeljek, 4. januar 2021 / 00:24

V mehurčku dobre volje, miru in zdravja

Bolnišnični klovni iz Društva Rdeči noski v času koronarazmer otroke v bolnišnicah in stanovalce domov za starejše obiskujejo v parkih, pod balkoni in okni pa tudi na zaslonih. Čeprav se vse dogaja na...