Doslej pospravili dve petini iglavcev
Lastniki gozdov so do 18. avgusta pospravili 41 odstotkov v žledolomu poškodovanih iglavcev in 18 odstotkov listavcev.
Pri sanaciji poškodovanega drevja se je doslej zgodilo 69 težjih nesreč, pri katerih so morale posredovati pristojne službe, od tega jih je bilo 11 s smrtnim izidom. Zavod za gozdove ob tem ponovno poziva lastnike gozdov, da se poseka in spravila poškodovanega drevja sami lotijo le, če so za to primerno usposobljeni in opremljeni, sicer naj za dela raje najamejo profesionalne izvajalce.
Kranj – Zavod za gozdove Slovenije je pred dnevi objavil najnovejše podatke o poteku sanacije februarskega žledoloma, v katerem je bilo v Sloveniji poškodovanih 9,4 milijona kubičnih metrov drevja, od tega 6,2 milijona »kubikov« listavcev in 3,2 milijona »kubikov« iglavcev. Lastniki gozdov so po oceni zavoda do 18. avgusta posekali 1,3 milijona kubičnih metrov ali dobri dve petini poškodovanih iglavcev in 1,1 milijona kubičnih metrov listavcev, kar predstavlja 18 odstotkov količine listavcev. Od celotne količine posekanega drevja ga okrog sto tisoč kubičnih metrov še niso odpeljali iz gozda in torej še čaka na kupce.
Sanacija gozdov zaradi neugodnega vremena in sezonskih del v kmetijstvu poteka poleti nekoliko počasneje kot v spomladanskih mesecih, še vedno pa je približno za polovico hitrejša od običajne letne dinamike sečnje in spravila lesa. Zavod je doslej za sanacijo izdal 20.500 odločb, s katerimi je »pokril« okrog osem milijonov kubičnih metrov poškodovanega drevja. Napovedi, da se bo v poškodovanih in oslabelih gozdovih pretirano razmnožil lubadar, se doslej niso uresničile. Hladno in precej vlažno poletje je zavrlo razvoj lubadarja, hkrati pa je vlaga v tleh ugodno vplivala na odpornost in vitalnost drevja. Do 18. avgusta so odkrili za 243 tisoč kubičnih metrov od lubadarja napadenega drevja, za primerjavo – lani v vsem letu 336 tisoč »kubikov«.