
Maribor v ligi prvakov
Medtem ko politiki novo vlado še sestavljajo in razmišljajo o najprimernejšem kandidatu za evropskega komisarja, so si mariborski nogometaši pribrcali elitno ligo prvakov in večmilijonsko finančno injekcijo.
Potočnik pripravljen resno premisliti
Poleg sestave nove slovenske vlade še vedno ni znano, kdo bo novi evropski komisar iz Slovenije. Iz SMC so namreč ta teden napovedali, da bo mandatar Miro Cerar v teh dneh stopil v stik s prihodnjim predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem glede postopka izbire slovenskega kandidata za komisarja. Kot je znano, so na uradnem seznamu kandidatov, ki ga je pripravila vlada v odhodu, premierka v odhodu in predsednica ZaAB Alenka Bratušek, prvak DeSUS in zunanji minister v odhodu Karl Erjavec ter evropska poslanka in podpredsednica SD Tanja Fajon. Cerar pravi, da o primernem kandidatu še intenzivno razmišlja. Po besedah kmetijskega ministra v odhodu in predsedujočega SD Dejana Židana je najboljša kandidatka Fajonova, Roman Jakič iz ZaAB, sicer tudi obrambni minister v odhodu, ki seveda podpira Bratuškovo, pa pravi, da bi bil morebiten preklic seznama kandidatov, ki ga je vlada Bratuškove že poslala v Bruselj, eden od precedensov v Evropski komisiji. Iz Bruslja pa je že prišlo sporočilo, da je sedanji evropski komisar za okolje Janez Potočnik pripravljen resno premisliti o kandidaturi za evropskega komisarja, če bi ga mandatar Miro Cerar znova predlagal. Potočnik je sicer sam odstopil od kandidature, ko se je vlada odločila, da Junckerju predlaga več kandidatov za evropskega komisarja.
Masleše niso izločili
Vrhovni sodniki so v sredo na občni seji sprejeli težko pričakovano določitev in zavrnili zahtevo odvetnika Francija Matoza za izločitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše iz odločanja v zadevi Patria. Masleša na seji ni bil prisoten, saj o lastni izločitvi ni smel odločati. V Odboru 2014 so tako odločitev pričakovali, se pa z njo ne strinjajo. Kot so opozorili, bi morala v pravni in demokratični državi sodišča sprejemati odločitve neodvisno in objektivno, »zadnji dogodki pa žal kažejo, da v Sloveniji ni tako«. Matoz, ki v zadevi Patria zagovarja obsojenega predsednika SDS Janezo Janšo, je izločitev Masleše predlagal, ker naj bi se z govorom na Dnevih slovenskega sodstva vnaprej izrekel za pristranskega. Obenem je podal tudi zahtevo za izločitev sodnice poročevalke v zadevi Patria Vesne Žalik, a je bila tudi ta zahteva zavrnjena. Kdaj bo vrhovno sodišče obravnavalo zahteve za varstvo zakonitosti v zadevi Patria, ki sta jo poleg Janše podala tudi druga dva obsojenca, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič, še ni znano.
Le polovica zadovoljna z župani
Pred lokalnimi volitvami, ki bodo 5. oktobra, je družba Interstat objavila rezultate raziskave o zadovoljstvu Slovencev z delom svojega župana v iztekajočem se mandatu. S svojim županom je tako zadovoljna ali zelo zadovoljna le slaba polovica vprašanih (46 odstotkov), skoraj 30 odstotkov pa je nezadovoljnih ali zelo nezadovoljnih (28 odstotkov). Občani si najbolj želijo predvsem izboljšav pri ustvarjanju boljših razmer za rast malega gospodarstva, boljše prostorsko načrtovanje in ureditev prometne infrastrukture, dobrih 34 odstotkov anketiranih pa pričakuje, da bodo letos dobili novega župana.
Gol za elitno ligo in milijone
Mariborčani bi za svojega župana najraje imeli brazilskega nogometaša Marcosa Tavaresa, ki je v sredo proti Celticu v Glasgowu dosegel odločilni gol za uvrstitev mariborskih nogometašev v ligo prvakov. Mariboru se bo druga uvrstitev v najbolj elitno klubsko športno tekmovanje na svetu po sezoni 1999/2000 bogato obrestovala. Uefa namreč vsem klubom v skupinskem delu ligi dodeli po 8,6 milijona evrov nagrade, vsaka zmaga na šestih naslednjih tekmah skupinskega dela prinaša še dodatni milijon, neodločen izid pa pol milijona evrov.
Posojilo za regres
Če se bo odgovornim v nogometnem klubu Maribor zaradi visoke denarne nagrade ob uvrstitvi v ligo prvakov zavrtelo v glavi, so povsem drugačne volje zaposleni v lendavskem podjetju Nafta Petrochem, ki stavkajo že od začetka meseca. Ta teden so sicer končno prejeli po skoraj 790 evrov bruto letnega regresa, a stavko nadaljujejo, ker zahtevajo tudi odstop vodstev Nafte in Nafte Petrochem ter nadzornega sveta, šele nato so se pripravljeni pogajati. V Nafti so sicer pojasnili, da so si morali v hčerinski družbi Nafta Petrochem polovico denarja za izplačilo regresa 111 zaposlenim (44 tisoč evrov) sposoditi.