
Dovrtelu pripada odškodnina
Kranjsko okrožno sodišče je odločilo, da mora Mestna občina Kranj Dimnikarstvu Dovrtel plačati 463 tisoč evrov odškodnine. Sodba ni pravnomočna.
Kranj – Mestna občina Kranj mora Dimnikarstvu Dovrtel plačati odškodnino v višini dobrih 436 tisoč evrov z zamudnimi obrestmi za povzročeno gospodarsko škodo, ki jo je kranjsko podjetje v letih od 2004 do 2010 utrpelo zaradi nezakonite odpovedi koncesijske pogodbe pred desetimi leti, je odločilo kranjsko okrožno sodišče. Sodnik Andrej Marinček je Občini naložil še vračilo slabih 23 tisoč evrov neupravičeno zaračunane koncesnine (in zakonite zamudne obresti) ter plačilo dobrih dva tisoč evrov pravdnih stroškov, smo izvedeli. Po naših podatkih se bosta na sodbo prvostopenjskega sodišča pritožila tako Mestna občina Kranj kot Dimnikarstvo Dovrtel, ki je v tožbi sicer zahtevalo 1,74 milijona evrov odškodnine.
Mestna občina Kranj in Dimnikarstvo Dovrtel sta 1. oktobra 2003 sklenila koncesijsko pogodbo za izvajanje dimnikarske službe, po odločitvi tedanjega (in sedanjega) župana Mohorja Bogataja pa je občina 2. junija 2004 pogodbo odpovedala in koncesijo podelila podjetju Snedim. Dimnikarstvo Dovrtel je nato vložilo tožbo zaradi ugotovitve obstoja pogodbenega razmerja in jo po letih pravdanja tudi dobilo. Aprila 2007 je zato morala Občina odpovedati pogodbo s Snedimom, dimnikarsko dejavnost na svojem območju pa spet zaupati Dimnikarstvu Dovrtel, ki mu je država istega leta podelila še novo osemletno koncesijo (tudi) za območje mestne občine Kranj, ki je v veljavi še danes. Dimnikarstvo Dovrtel je leta 2007 zaradi domnevne povzročitve gospodarske škode sprožilo gospodarska spora zoper Mestno občino Kranj, poskus mediacije pa ni uspel. V eni tožbi je zahtevalo 1,74 milijona evrov, v drugi pa 631.957 evrov odškodnine, zahtevek pa kasneje znižalo na 464.505 evrov. V slednji zadevi je kranjsko sodišče odločalo lani, sodnica Gordana Indihar Veličkovič pa je tožbeni zahtevek dimnikarskega podjetja v celoti zavrnila. Na sodbo so se Dovrtelovi pritožili, po naših podatkih pa višje sodišče o tem še ni odločalo.
Dimnikarstvo Dovrtel je torej z odškodninskim zahtevkom za 1,74 milijona evrov uspelo samo delno, saj mu je sodišče priznalo »le« 436 tisoč evrov odškodnine za nastalo škodo. Po nekaterih izračunih bo morala Občina, če bo sodba prestala tudi preizkus na višjem sodišču, dimnikarskemu podjetju skupaj z zamudnimi obrestmi vrniti okoli 840 tisoč evrov.