Grafiti na sodišču, knjižnici, trgovini
Kranj so v zadnjih dneh spet preplavili grafiti, s katerimi neznani avtorji izražajo svoje nestrinjanje z aktualno oblastjo oziroma nastajajočo koalicijo in gnev do večine medijev.
Kranj – Na fasadi Trgovskega centra Mercator Primskovo lahko v zadnjih dneh prebiramo več deset metrov dolg napis o lažnivih medijih, med katere je uvrščen tudi Gorenjski glas, izvzeti pa so le redki, pred vhodom Mestne knjižnice Kranj mimoidoče od 6. avgusta pozdravlja podobno dolg napis »Opozicijo so zaprli, njihovi pajaci se gredo volilne burke, tebi pa so obesili 10.000 € dolga – si res želiš takšne Slovenije?«, sodno stavbo v Kranju pa že dva tedna onesnažujejo napisi, kot sta »Fašistične svinje« in »Falanga režimskega apartheida«.
Grafiti s podobno vsebino so se po Kranju (tedaj na jumbo plakatih) prvič pojavili 11. julija na fasadi kranjskega sodišča, se množično razbohotili po jumbo plakatih na volilno nedeljo (13. julija), nato so si tudi njihovi avtorji vzeli nekaj dopusta, nakar so avgusta spet izbruhnili. Na kranjski policijski postaji so tako od julija prejeli že devet prijav oškodovancev zaradi pisanja po njihovih objektih. »Ponavadi je šlo za javno izražanje nezadovoljstva, nestrinjanje in vandalizem,« je razložil tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos. Policisti takšna pisanja obravnavajo kot prekršek, če na objektu ni povzročene škode oziroma se napis da sprati, ali kot kaznivo dejanje v primerih nastanka gmotne škode. »Dejanje se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do dveh let. Podobno je tudi pri javnem spodbujanju sovraštva, nasilja, nestrpnosti,« je pojasnil Kos. Preiskovanje tovrstnih dogodkov pa je precej zahtevno, ker se policisti srečujejo zlasti s pomanjkanjem informacij, zato prosijo vse, ki vedo za sume ali storilce, naj jim jih sporočijo. Avtorjev zadnjih grafitov še niso odkrili.
Kot že omenjeno, so se grafiti na pročelju kranjske sodne stavbe prvič pojavili 11. julija, drugič pa 12. avgusta, šest dni po tem, ko so prvotna napisa odstranili, za kar je kranjsko okrožno sodišče odštelo 470 evrov, je pojasnila njegova predsednica Janja Roblek. Zadnjih grafitov zaradi nekončane forenzične preiskave še niso odstranili. »Zagotovo nam je neprijetno, ko se dnevno srečujemo s pogledi na grafite na pročelju stavbe, in potrudili se bomo, da jih čim prej odstranimo. Ker pa so tokrat grafiti tudi na drugi steni sodne zgradbe, bodo stroški odstranjevanja še višji,« je še razložila Roblekova.